طرز تهیه انواع قهوه

طرز تهیه انواع قهوه

طرز تهیه انواع قهوه

برای درست کردن انوع قهوه راه‌ها و روش‌های متفاوتی وجود دارد که بسته به نوع قهوه می‌توان راه مناسبی برای درست کردن قهوه انتخاب کرد. در واقع انواع قهوه را می‌توان بر اساس نوع دم‌آوری آنها تفکیک کرد در این مقاله می‌خواهیم پس از بررسی کردن قهوه‌های مختلف با طعم‌های متفاوت، روش درست کردن هر کدام از آنها را نیز بررسی کنیم. انواع قهوه را می‌توان به قهوه ترک، قهوه فرانسه، قهوه فوری، قهوه اسپرسو و قهوه دمی و انواع کاپوچینو و لته و ...تقسیم کرد. که هر یک با دستگاه مخصوص و انواع متفاوتی از قهوه‌ساز ها تهیه می‌شوند.

اسپرسو و طرز تهیه قهوه اسپرسو

اسپرسو یکی از قهوه‌هایی است که با دو روش تهیه می‌شود و یکی از آنها استفاده از اسپرسوساز و دیگری استفاده از موکاپات است. که استفاده از دستگاه اسپرسو یکی از بهترین روش‌ها می‌باشد و در ادامه طرز تهیه آن را دستگاه اسپرسو را بررسی خواهیم کرد. ایتدا مخزن دستگاه اسپرسوساز را از آب پر کنید و ترجیحاً از آب تصفیه شده استفاده کنید تا رسوبات به جای مانده از آب، باعث رسوب گرفتن لوله ‌ها و مجاری خروج آب و مخزن دستگاه نشود. سپس پرتافیلتر را از پودر قهوه‌ی اسپرسو پر کنید و آن را به خوبی فشرده نمایید تا مثل یک قرص فشرده درآید.

 البته در این مرحله به میزان فشرده شدن پودر قهوه توجه کنید که نه بیشتر از حد مورد نیاز فشرده شود و نه کمتر از آن؛ چرا که در هر صورت بر روی کیفیت و طعم و مزه‌ی قهوه تاثیر خواهد گذاشت. اگر پودر قهوه بسیار فشرده گردد، قهوه به صورت نامرتب و قطره‌ای از نازل خروجی قهوه خارج می‌شود. قهوه‌ای که درست متراکم شده باشد به هنگام خروج از نازل بصورت پیوسته خارج خواهد شد.

برای تعیین میزان غلظت اسپرسو به میزان پودر قهوه و تعداد فنجان قهوه توجه نمایید که حتماً با هم متناسب باشند. در صورتی که تعداد فنجان قهوه بیشتر از میزان پودر قهوه ریخته شده باشد، قهوه غلظت کمی خواهد شد و اگر بیشتر از تعداد فنجان قهوه باشد، قهوه بسیار غلیظ خواهد بود. با فشرده کردن قهوه، نوبت آن است که پرتافیلتر را به هدگروپ وصل کنید و آن را در جایگاه خود جایگذاری نمایید. پرتافیلتر را از طریق دسته‌ی آن گرفته و در جهت درست به هدگروپ وصل کنید و بچرخانید تا پرتافیلتر قفل شود. سپس دستگاه را روشن کنید و صبر کنید تا چراغ نشانگر مربوط به آماده سازی قهوه روشن گردد.

معمولاً دستگاه اسپرسوساز دارای دو عملکرد تهیه قهوه و فوم گیری شیر می‌باشد و برای هر کدام از این عملکردها دو کلید و دو چراغ نشانگر تعبیه شده است. چراغی مربوط به تهیه قهوه اسپرسو و چراغی مربوط به فوم گیری شیر و تهیه کاپوچینو و لته و ... می‌باشد. به علاوه برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز دارای عملکردی برای تنظیم میزان غلظت قهوه هستند و میزان سنگینی طعم قهوه را تنظیم خواهند کرد، که به شما امکان تهیه‌ی قهوه با طعم سبک، ملایم و سنگین را می‌‌دهند.

زمانی که چراغ مربوط به تهیه قهوه اسپرسو روشن شد می‌توانید کلید مربوط به اسپرسو را فشار دهید تا آب از هدگروپ خارج شده و از میان دانه‌های قهوه عبور کند و در نهایت عصاره‌ی قهوه از زیر پرتافیلتر خارج گردد. تا زمانی که دکمه اسپرسو را فشار ندهید عصاره گیری قهوه ادامه پیدا می‌کند، بنابراین پس از اینکه قهوه به مقدار دلخواه از پرتافیلتر خارج شد، اکنون دکمه تهیه اسپرسو را مجدداً فشار دهید و آن را در وضعیت "خاموش" قرار دهید. به همین سادگی قهوه‌ی شما آماده شد، اگر به کاپوچینو و لته و ... علاقه دارید، باید مدت زمانی صبر کنید تا چراغ نشانگر مربوط به بخار روشن گردد و امکان فوم گیری شیر فراهم شود.

طرز تهیه کاپوچینو

کاپوچینو در واقع قهوه‌‌ای است که از ترکیب دو شات اسپرسو، مقداری شیر و فوم شیر یا همان کف شیر تهیه می‌شود. کاپوچینو یکی از انواع قهوه است که پایه‌ی آن قهوه اسپرسو است. البته اسپرسویی که به آن شیر گرم و فوم شیر اضافه شده است. لته نیز مانند کاپوچینو است با این تفاوت که میزان شیر گرم شده و فوم شیر آن با کاپوچینو تفاوت دارد. در واقع نوشیدنی کاپوچینو و لته از سه لایه‌ی متفاوت تشکیل شده‌اند، لایه‌ی اول همان قهوه‌ی اسپرسو است، لایه‌ی دوم شیر گرم شده و لایه‌ی سوم فومِ شیر می‌باشد. که البته میزان شیر گرم و فوم در این دو نوع نوشیدنی متفاوت است.

برای تهیه کاپوچینو و ... تمام مراحل تهیه قهوه اسپرسو را باید اجرا کنید، سپس منتظر بمانید که چراغ نشانگر بخار روشن شود. اگر اسپرسوسازی که از آن استفاده می‌کنید، مخزن شیر داشته باشد، ابتدا شیر را درون مخزن بریزید و بعد از اینکه چراغ نشانگر بخار روشن شد، کلید مربوطه را فشار دهید یا بچرخانید، تا شیر گرم شود و به صورت شیر داغ و فوم خارج شود.

اگر دستگاه اسپرسوساز مخزن مجزایی برای شیر نداشته باشد، می‌توانید از مخزن مجزایی مانند قهوه جوش یا شیرجوش یا لیوان مخصوص استفاده کنید. در این مدل دستگاه‌ها که فاقد مخزن شیر هستند، بعد از اینکه چراغ نشانگر بخار روشن شد، می‌توانید شیرجوش یا لیوان مخصوص را زیر نازل خروجی بخار قرار دهید و کلید بخار را بچرخانید، تا بخار به داخل شیر نفوذ کند.

برای فوم گیری بهتر شیر باید لوله خروجی بخار را تا وسط ظرف فرو ببرید و ظرف را کمی مایل کنید تا شیر به راحتی بتواند چرخش کند هر چه امکان به چرخش درآمدن شیر بیشتر باشد، فوم گیری شیر هم بهتر انجام می‌شود. بعد از اینکه فوم گیری شیر انجام شد، می‌توانید که آن را به قهوه اسپرسو اضافه کنید، تا کاپوچینو و لته و ... آماده شود.

طرز تهیه قهوه فوری

قهوه فوری یکی دیگر از انواع قهوه است و همانطور که مشخص است از ساده‌ترین روش‌ها برای تهیه قهوه به شمار می‌آید. در واقع در این روش برای تهیه قهوه کافی است که ابتدا یک بسته قهوه‌ی فوری خریداری کنید. جالب است بدانید که در ایران به قهوه فوری نسکافه می‌گویند که البته برندهای مختلفی در حال تهیه‌ی انواع قهوه فوری هستند. در واقع قهوه‌ی فوری، قهوه‌ای است که از ترکیب شکر، پودر قهوه و پودر شیر درست می‌شود، وجود این سه ترکیب در قهوه فوری باعث شده به آنها قهوه 3 در 1 هم بگویند. برای درست کردن قهوه فوری کافی است که پودر قهوه فوری را داخل لیوانی ریخته و به آن آب جوش اضافه کنید و سپس هم بزنید، تا قهوه شما آماده شود.

طرز تهیه قهوه ترک

قهوه ترک نیز از دیگر قهوه‌هایی است که با کمک قهوه جوش یا همان جذوه درست می‌شود. برای درست قهوه ترک با قهوه جوش کافی است که کمی پودر قهوه ترک و آب سرد در اختیار داشته باشید، سپس به ازای هر فنجان قهوه یک فنجان آب سرد داخل قهوه جوش بریزید و در آخر به ازای هر فنجان، یک دو تا قاشق چای خوری پودر قهوه ترک داخل قهوه جوش بریزید. سعی کنید به آرامی پودر قهوه را به آب اضافه کنید و آرام آرام هم بزنید. این کار را تا حل شدن کامل پودر قهوه در آب ادامه دهید. هم زدن سریع پودر قهوه داخل آب باعث گلوله گلوله شدن قهوه خواهد شد.

در صورتی که می‌خواهید قهوه شما کمی شیرین باشد، می‌توانید به میزان لازم شکر یا قند را به قهوه جوش اضافه نمایید و آن را هم بزنید. بعد از ترکیب کردن این مواد باید قهوه‌جوش را بر روی حرارت ملایم گذاشت. زمانی که قهوه جوش بر روی حرارت است از هم زدن قهوه و فرو بردن قاشق و .... داخل قهوه جوش خودداری کنید، تا مانع از ایجاد کف و حرکت قهوه به طرف بالا نشود. دقت داشته باشید که مدت زمان تهیه قهوه بر روی کیفیت آن تاثیر خواهد گذاشت و هر چه برای درست کردن قهوه زمان بیشتری صرف شود، قهوه کیفیت بالاتری خواهد داشت. بعد از اینکه قهوه جوش به مدت چند دقیقه بر روی حرارت ملایم قرار گرفت، کف غلیظی بر روی قهوه تشکیل می‌شود و سپس با جوشیدن قهوه، حباب‌های ریزی بر روی کف تشکیل می‌شوند. با دیدن حباب‌ها قهوه جوش را از روی حرارت ملایم بردارید.

طرز تهیه انواع قهوه بر پایه شیر

لاته؛ از دیگر قهوه‌هایی است که بر پایه اسپرسو و شیر بنا شده است. این قهوه مانند کاپوچینو بوده و در فنجان‌هایی مانند فنجان کاپوچینو سرو می‌شود. لاته "latte" اصالتاً واژه‌ای ایتالیایی است و یک نوشیدنی محبوب در سراسر دنیا به حساب می‌آید و به معنای قهوه شیر می‌باشد. تنها تفاوتی که لاته و کاپوچینو با هم دارند در میزان فوم شیر و اسپرسو و ...است. در واقع لاته نسبت به کاپوچینو حجم فوم شیر روی آن کمتر و شیر جوشیده‌ی بیشتری دارد. لاته با کمک دستگاه اسپرسوساز درست می‌شود.

ماکیاتو؛ ماکیاتو یکی از انواع نوشیدنی است، که بر پایه اسپرسو می‌باشد. این نوشیدنی در واقع از ترکیب قهوه اسپرسو و فوم شیر تهیه می‌شود. ماکیاتو نسبت به کاپوچینو سنگین‌تر است و از اسپرسو سبک‌تر می‌باشد.

ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.