تمیز کردن جاروبرقی در 5 مرحله ساده

تمیز کردن جاروبرقی در 5 مرحله ساده

تمیز کردن جاروبرقی در 5 مرحله ساده

جاروبرقی یکی از وسایل مهم و ضروری است که از آن برای تمیز کردن و نظافت منزل، محیط کار و ... استفاده می‌شود. استفاده‌ی هر روزه از این دستگاه، تمیز کردن به موقع جاروبرقی و تعویض و شستشن به موقع فیلتر و تخلیه‌ی کیسه و ... را ضروری کرده است. رعایت این نکات هر چند ساده علاوه بر اینکه عملکرد جاروبرقی را بهبود می‌بخشد در دراز مدت طول عمر دستگاه را افزایش خواهد داد. جاروبرقی فارغ از کیسه دار بودن یا بدون کیسه بودنش از قطعات و اجزایی تشکیل شده که به مرور زمان بر ثار گرد و غبار کثیف می‌شوند و باید حتماً تمام اجزای آن را با دقت تمیز کرد.کیسه، فیلتر، لوله‌ها و دسته‌ها و برس‌ها و پارویی و ... حتی بدنه و محفظه‌ی داخلی نیز بعد از چند وقت استفاده کثیف شده و به نظافت نیاز پیدا می‌کنند. پس با ناسا الکتریک همراه باشید و تمیز کردن جاروبرقی در 5 مرحله‌ ساده را تا آخر مطالعه نمایید.

قبل از اینکه دست به کار شوید، بهتر است که یک محیط باز با تهویه‌ی مناسب را برای تمیز کردن جاروبرقی انتخاب کنید؛ چرا که قرار است حسابی گرد و خاک کنید. همچنین حتماً دستگاه را از پریز برق بکشید و تمام قسمتها و قطعات نظیر فیلتر یا کیسه را از دستگاه جدا کنید.

زمان تعویض کیسه‌ی جاروبرقی

کیسه‌ی جارو برقی هرگاه که پر شد نیاز به تخلیه یا تعویض دارد. در واقع بسته به نوع کیسه‌ای که داخل جاروبرقی استفاده می‌شود یکبار مصرف یا دائمی می‌توان کیسه را تعویض یا تخلیه نمود. اگر از پاکت یکبار مصرف در این وسیله‌ی نظافتی استفاده شده باید کیسه را تعویض کرد؛ اما اگر کیسه از نوع دائمی است با خالی کردن آن می‌توان بارهای بار از آن استفاده نمود.

جاروبرقی‌ها به دو دسته‌ی کیسه دار و بدون کیسه تقسیم می‌شوند. کیسه دار یک مخزن برای جمع‌آوری زباله و گرد و غبار دارد که بعد از مدتی استفاده پر می‌شود. هر گاه این کیسه پر شدف چراغ نشانگر مربوط به پر بودن کیسه روشن شده و به شما اطلاع می‌دهد که زمان تخلیه فرا رسیده است.

شستن کیسه جاروبرقی و نحوه‌ی تعویض آن

تخلیه‌ی کیسه در ماندگاری و طول عم رمفید تاثیر زیادی دارد و از آسیب‌های احتمالی و فشار زیاد بر موتور جلوگیری می‌کند. همچنین اگر کیسه‌ تخلیه نشود، به مرور زمان امکان دارد کیسه پاره شده و مشکلات جدی ایجاد کند. همچنین گرد و غباری که به داخل موتور نفوذ می‌کند نیز علاوه بر کاهش دادن قدرت مکش، امکان دارد باعث سوختگی موتور هم بشود. اگر نمی‌خواهید چنین مسائلی برای دستگاه شما پیش نیاید، حتماً به محض پر شدن دو سوم کیسه، آن را تخلیه کنید و حتی بعد از چند بار تخلیه، کیسه را هم بشویید.

تمیز کردن و شستن فیلتر جاروبرقی

در پاسخ به سوال چگونه فیلتر جاروبرقی را تمیز کنیم ، باید گفت که شستن فیلتر کار ساده‌ای است. فیلتر یکی دیگر از قطعات و اجزای جاروبرقی است که در تمیز کردن جاروبرقی اهمیت دارد. در واقع کار فیلتر جذب ذرات کوچک گرد و غبار و ... است. بنابراین فیلتر نیز در معرض کثیف شدن و مسدود شدن قرار می‌گیرد که حتماً باید بعد از مدت زمانی استفاده فیلتر را شست یا تعویض کرد. مسدود شدن و کثیف شدن جاروبرقی اگر از حد مشخصی بگذرد باعث کاهش قدرت مکش دستگاه خواهد شد و امکان دارد با داغ شدن موتور خسارت جدی به آن وارد گردد. معمولاً یک فیلتر در محل خروجی هوا تعبیه می‌شود که از خروج گرد و غبار به هوای محیط جلوگیری می‌کند. البته تعداد فیلترها در جاروبرقی متفاوت بوده که باید به موقع لزوم آنها را شست و تمیز کرد.

تمیز کردن لوله‌ی تلسکوپی و خرطومی

همانطور که می‌دانید یکی از دلایل کاهش مکش جاروبرقی، گیر کردن مواد در و لوله‌ی تلسکوپی و خرطومی است. پس هر گاه با کاهش قدرت موتور جاروبرقی مواجه شدید، حتماً ابتدا کیسه و بعد فیلترها را بررسی کنید و سپس لوله‌ها را بررسی کنید تا چیزی داخل آنها گیر نیفتاده باشد. بعضی اوقات گرد و غبار و تکه‌های بزرگ زباله و حتی موی سر افراد یا حیوانات خانگی و ... امکان دارد در لوله‌هال گیر کرده باشند و همین امر موجب کاهش قدرت مکش جاروبرقی می‌شود. در این حالت لازم است که لوله‌ی خرطومی و لوله‌ی تلسکوپی را بررسی کنید و آن را تخلیه نمایید.

تمیز کردن محفظه‌ی داخلی و بدنه آن

محفظه‌ی داخلی همانند دیگر اجزای جاروبرقی در معرض گرد و غبار قرار می‌گیرد پس باید با کمک یک پارچه‌ی مرطوب محفظه‌ی داخلی را تمیز کنید. همچنین گاهی اوقات بر اثر خیس شدن کیسه یا خیس شدن فیلتر بوی ناخوشایندی در داخل جاروبرقی ایجاد شود، که در این حالت باید در محفظه را باز بگذارید، تا این بوی ناخوشایند از بین برود یا اینکه از دیگر اره‌ها نظیر مواد معطر برای از بین بردن این بوی ناخوشایند استفاده کنید.

یکی دیگر از کارهایی که برای تمیز کردن جاروبرقی باید انجام داد، تمیز کردن بدنه‌ی جاروبرقی است، این کار به سادگی کشیدن یک دستمال مرطوب است. همچنین پارویی و برس جاروبرقی نیز باید تمیز باشد و پرز و مو به برس ها نچسبیده باشد، تا مانع از چرخش صحیح و حرکت درست برس نگردد. برای تمیز کردن برس بهتر است که آنها را داخل آب گرم خیسانده و سپس خوب بشویید، یا اینکه با کمک قیچی موهای چسبیده و گیر کرده را برش دهید.

شستن موتور جاروبرقی و خاک گرفتن آن

همیشه موتو از حساس ترین بخش‌ها و قطعات دستگاه است و این داستان برای موتور جارو برقی نیز صادق است. تمیز کردن موتور جاروبرقی نیازمند شستشو و خیس کردن موتور نیست و باید با کمک یک دستمال نم دار موتو را گردگیری کرد. دقت داشته باشید که هرگز نباید موتور را بشویید و باعث خیس شدن آن شوید، چرا که خیس شدن موتور باعث سوختگی آن خواهد شد و امکان دارد لطمه‌های جدی به موتور وارد گردد.


خرید جاروبرقی

خرید جاروبرقی کیسه دار یا بدون کیسه !

افزایش قدرت مکش جاروبرقی با 3 راهکار ساده

خرید بهترین جاروبرقی؛ جاروبرقی خوب چی بخریم؟

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.