طرز تهیه ماست در پلوپز

طرز تهیه ماست در پلوپز

طرز تهیه ماست در پلوپز

ماست خانگی یکی از مواد لبنی پرطرفداری است که درست کردن آن در منزل کار بسیار راحتی است. در این مطلب قصد داریم که چگونگی تهیه کردن ماست در پلوپز چندکاره را بررسی کنیم. برای درست کردن ماست باید مایه‌ی مخصوص ماست را که شامل باکتری‌های مخصوص شیر می‌باشد را به شیر اضافه کرد. در نتیجه‌ی اضافه کردن مایه‌ی ماست به شیر، لاکتوز شیر به اسید لاکتیک تبدیل می‌شود و در نهایت ماست تولید خواهد شد. ماست خانگی مواد افزودنی و سفت کننده ندارد و به همین دلیل طعم و مزه و ضحامت آن به راحتی کنترل خواهد شد. هرچند درست کردن ماست خانگی امکان دارد که شما را با چالشهایی مواجه کند و اگر طرز تهیه را به خوبی بلد نباشید و در آن مهارت کافی نداشته باشید، احتمال دارد که ماست شل از آب دربیاید، یا اینکه ماست بی مزه یا ترش شود. پیشنهاد می‌شود که حتما مقاله طرز استفاده از پلوپز را مطالعه بفرمایید.

مراحل درست کردن ماست در پلوپز

1-برای درست کردن ماست لازم است که ابتدا چند قاشق غذاخوری ماست را در کاسه‌ای ریخته و هم بزنید تا مایه‌ی ماستی یکنواخت بدست بیاید. سپس کمی شیر به مایه اضافه کنید و مایه ماست را کمی رقیق تر کنید، تا مایه ماست آماده گردد.

برای تهیه مایه ماست برای هر لیتر شیر، سه قاشق غذاخوری ماست لازم است.

2-برای درست کردن ماست با پلوپز باید حتماً پلوپز شما دارای برنامه پخت "yoghurt" باشد. البته امکان دارد این برنامه با نام "yogurt" هم دیده شود.

3-شیر را در قابلمه یا ظرفی مجزا بجوشانید، در مدت زمانی که شیر بر روی حرارت قر ار دارد آن را هم بزنید تا شیر ته نگیرد.

پیشنهاد می‌شود که از شیر پر چرب و تازه گاوی استفاده کنید، تا ماست غلیظ تر و غنی تری تولید شود.

4-بعد از آنکه شیر جوشید، باید منتظر بمانید تا شیر خنک شده و به دمای نرمال حداکثر 40 درجه برسد.

5-بعد از اینکه شیر به دمای نرمال رسید، مایه ماست را اضافه کرده و هم بزنید.

حتماً باید صبر کنید تا شیر خنک شده، سپس مایه ماست را اضافه کنید ، چنانچه دمای شیر از حداکثر مقدار تعیین شده بیشتر باشد، باکتری‌های مایه ماست بر اثر این گرمای زیاد از بین خواهند رفت و در نهایت شیر تخمیر نمی شود.

6-شیر را درون قابلمه پخت پلوپز بریزید و قابلمه پخت را داخل دستگاه قرار دهید. سپس دوشاخه را به پریز برق وصل کنید و برنامه ماست "yoghurt" را انتخاب نمایید.

7-در طول مدت زمانی که پلوپز روشن است، نباید درب پلوپز را باز کنید.  بعد از 7 یا 8 ساعت "ماست" شما آماده شده است.

 

چرا ماست شل می‌شود؟

شل شدن ماست دلایل متعددی دارد و یکی از آنها استفاده از شیر کم چرب است. برای اینکه ماست غلیظ و سفت باشد، باید از شیر پرچرب استفاده کرد. همچنین دلیل دیگر شل شدن ماست می‌تواند استفاده ماست شل و آبکی و رقیق برای تهیه مایه ماست باشد، به هنگام تهیه مایه ماست باید حتماً از ماست غلیظ و سفت استفاده نمایید. یکی دیگر از دلایلی که منجر به شل شدن ماست می‌شود تکان دادن و جابجا کردن ظرف یا دستگاه پلوپز بعد از مخلوط کردن شیر و مایه ماست است. بعد از اینکه شیر و مایه ماست را هم زدید و در قابلمه پلوپز ریختید، دستگاه را جابجا نکنید.

دلیل ترش شدن ماست چیست؟

یکی از مشکلات و سوالاتی که بسیاری از افراد در رابطه با درست کردن ماست دارند، این است که چرا ماست ترش می‌شود! دلیل ترش شدن ماست می تواند مربوط به کهنه بودن و ترش بودن مایه ماست مربوط شود. همچنین زیاد بودن مایه ماست نیز از دیگر عوامل ترش شدن ماست است. بنابراین هنگام تهیه کردن ماست حتماً به تازه بودن مایه ماست و میزان آن دقت کنید.

یکی دیگر از عوامل ترش شدن ماست، دمای شیر است. همانطور که در بالا نیز گفتیم دمای شیر اهمیت زیادی دارد و باید حتماً دمای آن به اندازه مشخصی کاهش یابد، تا باکتری های موجود در مایه ماست در آن دما زنده بمانند و باعث تخمیر شیر شوند. اگر دمای شیر از حد مشخص بیشتر باشد، باکتری های مایه ماست زنده نخواهند ماند و در نتیجه شیر تخمیر نخواهد شد و در نهایت باعث ترش بودن ماست می‌شود. همچنین بعد از اینکه ماست آماده شد و زمان آن رسید که آن را در یخچال نگهداری کرد، باید مدت زمان مشخصی در یخچال بماند، اگر مدت زمان ماندن ماست در یخچال از حد مشخص بیشتر باشد، باعث ترش شدن ماست خواهد شد.

برای درست کردن ماست پیشنهاد می‌شود که حتما از پلوپزهای چندکاره استفاده کنید، پلوپز ناسا الکتریک مدل ns-3074 یکی از بهترین پلوپزها برای تهیه ماست می‌باشد.

 

ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.