کاربرد پره های همزن برقی

کاربرد پره های همزن برقی

کاربرد انواع پره‌های همزن برقی

قدیم‌ها با چنگال و یا قاشق به حساب ترکیبات مختلف مواد غذایی می‌رسیدند و آنها را با هم مخلوط می‌کردند؛ اما امروزه با همزن برقی این کار را انجام می‌دهند و قاشق و چنگال‌های همیشه در میدان جای خود را به همزن‌های سخت کوش داده‌اند. همزن‌ها مواد مختلف و ترکیبات سر سخت را نیز به راحتی آبِ خوردن با هم مخلوط می‌کنند و ترکیبات یکدست و صمیمی را بوجود می‌آورند. همزن برقی و دستی هر دو وسیله‌ای هستند که برای مخلوط کردن و هم زدن مواد مختلف استفاده می‌شود. از همزن برقی می‌توان برای درست کردن انواع کیک و پیتزا و بستنی و شیرینی و ... استفاده کرد. همزن برقی کاسه دار برای مخلوط کردن و ترکیب کردن مواد مختلف مانند آرد و کره و تخم مرغ و شکر و زدن خامه و تخم مرغ و سس و ...به کار می‌رود.

همزن برقی یا مخلوط کن

همزن برقی و مخلوط کن دو دستگاهی هستند که به دلیل تشابه کاربرد با هم اشتباه گرفته می‌شوند. در واقع مخلوط کن دارای تیغه‌هایی برنده است که با برش دادن مواد مختلف و له کردن آنها مخلوطی یکدست و روان را تهیه می‌کند و این در حالی است که همزن با چرخش تیغه‌هایش مواد را با هم ترکیب می‌کند. یکی از تفاوت‌های مخلوط کن و همزن در نوع تیغه‌های آنهاست، تیغه‌های مخلوط کن قدرت برش و خرد کردن دارند و این در حالی است که تیغه‌ی همزن چنین قدرتی ندارد و تیغه‌های آن فاقد قابلیت برش زدن و خرد کردن هستند. همچنین مخلوط کن سرعت بالاتری نسبت به همزن برقی دارد و همزن با سرعت بسیار پایینی مواد مختلف را با هم ترکیب کرده و هم می‌زند.

همزن برقی فارغ از کاسه‌ای و بدون کاسه، دارای تیغه‌ یا میله‌ی همزن بوده که برای هم زدن و مخلوط کردن مواد مختلف باید میله در داخل مواد فرو برود. در همزن برقی کاسه دار می‌توان مواد را داخل کاسه ریخت و میله نیز داخل کاسه شروع به چرخش می‌کند. در همزن دستی باید همزن را با دست نگه داشت و داخل کاسه‌ی مجزا که حاوی مواد غذایی مختلف است، فرو برد.

انواع تیغه یا پره‌ی همزن برقی

گفتیم که همزن برقی از تعدادی میله‌ی همزن 2 یا 3 میله به همراه موتور تشکیل شده است، که هر یک از میله‌ها کارکردی خاص دارند و برای هم زدن و ترکیب کردن نوع خاصی از مواد استفاده می‌شوند. جنس میله‌های همزن یا از استیل ضد زنگ است و یا از پلاستیک با کیفیت که هر یک کیفیت خوبی داشته و کار هم زدن مواد را به خوبی انجام خواهند داد. کارآیی همزن با توجه به نوع میله تعیین می‌شود، یعنی هر پره کاربرد خاصی داشته و برای هم زدن و ترکیب کردن نوع خاصی از مواد به کار می‌رود. برای نمونه چنگک خمیرزن همانطور که از نامش مشخص است، برای زدن و ورز دادن خمیر استفاده می‌شود.

پره‌ی مفتولی همزن مناسب خامه

یکی از تیغه‌های مورد استفاده در همزن برقی که اتفاقاً بسیار پرطرفدار هم می‌باشد، تیغه‌ی مفتولی یا سیمی یا ویسک است. پره مفتولی یا سیمی بیشتر برای زدن سفیده تخم مرغ و خامه استفاده می‌شود و کار اصلی آن زدن هوا در خامه و سفیده تخم مرغ است. در واقع میله‌ی مفتولی برای درست کردن خمیر شل و رقیق بسیار پرکاربرد است.همزن مفتولی در واقع جای ویسک را می‌گیرد و تمام موادی که با ویسک هم زده می‌شوند را می‌توان با همزن مفتولی زد.

پره تخت همزن برقی

تیغه‌ی تخت یا مسطح یکی دیگر از تیغه‌های مورد استفاده در همزن برقی است، این نوع همزن برای مخلوط کردن، پوره کردن، هم زدن و خامه‌ای کردن استفاده می‌شود. در واقع از تیغه‌ی تخت برای میکس کردن موادی که قصد دارید به خوبی با هم ترکیب شوند بسیار مناسب است. بهتر است که از پره تخت برای مخلوط کردن خمیر کوکی و انواع خمیرهایی که سبک‌تر هستند استفاده شود. این پره تقریباً همه کاره بوده و قابلیت مخلوط کردن انواع خمیر معمولی و سنگین مانند براونی، خمیر کوکی و کیک و ... را دارد.

کار این پره به گونه‌ای است که از کشیده شدن هوا به داخل مخلوط جلوگیری می‌کند و میزان حباب‌های هوا داخل مخلوط را به حداقل می‌رساند. به همین دلیل برای زدن کره و شکر بهترین نوع تیغه است.

میله‌ی خمیر زن یکی دیگر از پره‌هایی است که در همزن‌های دستی و برقی تعریف شده است. این نوع میله برای ورز دادن خمیر و تهیه‌ی خمیر لازم برای پیتزا و نان و ... به کار می‌رود.

سخن آخر ناسا الکتریک

از آنجایی که کار اصلی همزن برقی و دستی هم زدن مواد است، پس نوع میله‌ها و جنس آنها در نحوه‌ی هم زدن مواد موثر می‌باشد. پره های همزن را می‌توان به 3 نوع مفتولی و تخت و خمیرزن تقسیم کرد، که هر کدام کاربرد خاصی دارند و برای مخلوط کردن و ترکیب کردن مواد خاصی به کار می‌روند. چنگک خمیرزن برای ورز دادن خمیر، همزن تخت برای مخلوط کردن و ترکیب کردن خمیرهای معمولی تا سنگین و همزن مفتولی برای زدن خامه و سفیده تخم مرغ استفاده می‌شود. با خرید همزن برقی درست کردن انواع کیک، شیرینی، پیتزا و ... کاری بسیار راحت وساده خواهد بود.


طرز استفاده از همزن برقی کاسه دار

نکات مهم خرید همزن برقی کاسه دار

خرید همزن

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.