طرز تهیه کیک در پلوپز

طرز تهیه کیک در پلوپز

نحوه پخت کیک در پلوپز

پلوپز دیجیتالی چندکاره برخلاف انتظار تنها برای پختن برنج استفاده نمی‌شود، بلکه برای پختن کیک و پختن پیتزا و انواع غذاهای دیگر مانند سوپ، خورشت، فرنی، حلیم و ... نیز به کار می‌رود. برای استفاده از تمامی امکانات و قابلیت‌های این دستگاه باید ابتدا طرز استفاده از پلوپز را بلد باشید. برای پختن کیک در پلوپز باید ابتدا مواد مورد استفاده در کیک را آماده کرده و داخل قابلمه پخت بریزید، البته باید از قبل قابلمه را با کمی روغن چرب کنید و قبل از ریختن مواد کیک اجازه دهید روغن کمی داغ شود. پس از اینکه مواد کیک را درون قابلمه پخت ریختید، آنگاه درب پلوپز را ببندید و برنامه پخت کیک "cake" را انتخاب کنید و تا زمانی که مدت زمان پخت آن به اتمام نرسیده است، درب پلوپز را باز نکنید.

طرز تهیه خمیر کیک ساده و پخت کیک ساده در پلوپز

آرد 180 گرم شکر 150 گرم
تخم مرغ 5 عدد کره 120 گرم
شیر 36 گرم نمک 1 پنس
زعفران دم کرده 1 قاشق غذاخوری پودر هل 1 قاشق چای خوری
وانیل نصف قاشق چای خوری پوست لیمو رنده شده 1 قاشق چای خوری
بکینگ پودر 1 قاشق چای خوری زمان آماده سازی 15 دقیقه

1-برای تهیه خمیر کیک ساده باید ابتدا تخم مرغ و کره و شیر را از یخچال بیرون بگذارید تا به دمای محیط برسند. سپس آرد، بکینگ پودر، پودر هل و نمک را با هم مخلوط کرده و آن را الک کنید. کره را بر روی حرارت گذاشته تا ذوب شود.

2-با کمک دستگاه همزن برقی یا همزن دستی تخم مرغ، شکر و وانیل را به خوبی هم بزنید تا کشدار شده و حجم آن دو برابر گردد. در این مرحله که رنگ مواد کرم رنگ شد، زعفران را حل کرده و به مواد بالا اضافه کنید.

3-پوست لیمو را رنده کرده و به مخلوط بالا اضافه نمایید، سپس دوباره با همزن مواد را هم بزنید. مخلوط آرد و بکینگ پودر و نمک و پودر هل را که از قبل مخلوط کرده‌اید، به مخلوط اضافه کرده و هم بزنید. بهتر است که مخلوط آرد را در طی دو مرحله به مخلوط کیک اضافه کنید، تا به راحتی با مواد مخلوط شود. 

4-کره ذوب شده و روغن و شیر را با هم مخلوط کرده و به بقیه مواد اضافه نمایید و سریع آن را هم بزنید. دقت داشته باشید که از هم زدن بیش از اندازه مواد بپرهیزید، چرا که اگر مواد را بیش از اندازه هم بزنید باعث می‌شود که حجم مایه کیک کم شود و کیک به اندازه کافی پف نکند.

5-قابلمه پخت یا همان ظرف پلوپز را با کمی روغن چرب کرده و مایه کیک را درون قابلمه پلوپز بریزید.

5-دوشاخه دستگاه پلوپز را به پریز برق وصل کنید و از طریق برنامه‌های پخت برنامه کیک "cake" را انتخاب کنید. سپس کلید شروع "start" را بزنید تا دستگاه با برنامه انتخابی و زمان از پیش تنظیم شده شروع به کار کند.

6-پس از به اتمام رسیدن مدت زمان پخت، دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش شده و وارد وضعیت گرم نگه دار "keep warm" می‌شود.

7-پس از به پایان رسیدن زمان پخت، بلافاصله قابلمه پخت را از دستگاه خارج کنید. بعد از خنک شدن قابلمه، کیک را از قابلمه خارج کرده و اجازه دهید خنک شود.

 

طرز تهیه کیک شکلاتی خیس در پلوپز

آرد 190 گرم تخم مرغ 4 عدد
پودر کاکائو برای مایه کیک 35 گرم روغن 60 گرم
وانیل نصف قاشق غذاخوری شیر 150 گرم
بکینگ پودر دو قاشق غذاخوری خامه صبحانه برای خامه کیک 200 گرم
شکر برای مایه کیک 225 گرم پودر کاکائو برای خامه کیک 12 گرم

1-برای درست کردن کیک شکلاتی خیس در پلوپز، قبل از هر چیزی باید کاغذ روغنی را به اندازه کف قابلمه برش بزنید و کاغذ روغنی را در کف قالب( قابلمه پخت پلوپز) بگذارید. دقت داشته باشید که کاغذ روغنی را در جهت درست ( طرف مات کاغذ بر روی کف قابلمه قرار گیرد، طرف براق کاغذ رو به بالا باشد) داخل پلوپز قرار دهید تا بعداً مواد کیک به کاغذ نچسبد و جدا کردن آن آسان باشد، سپس اطراف قالب را با کمی روغن چرب کنید.

2-مواد خشک ( آرد، پودر کاکائو، بکینگ پودر و وانیل ) را با هم مخلوط کرده و مخلوط را 3 بار الک کنید، سپس کمی شکر به آن اضافه نمایید. مواد خشک را هم بزنید تا مخلوط یک دستی تهیه گردد.

3-به مواد خشک، تخم مرغ و روغن و شیر اضافه نمایید و با کمک همزن به خوبی مخلوط کنید. برای جلوگیری از پاشیده شدن مواد سعی کنید که تخم مرغ‌ها و شیر و روغن را وسط ظرف مخلوط مواد خشک بریزید.

4-بعد از اینکه مواد با هم میکس شدند، مخلوط را داخل قالب (قابلمه پلوپز) بریزید. 

5-دوشاخه را به پریز برق وصل کنید و از طریق برنامه های پخت، برنامه پخت کیک "cake" را انتخاب نمایید. مدت زمان پخت کیک به صورت پیش فرض در اکثر پلوپزها "40 دقیقه" یا "45 دقیقه" است. در طی این مدت از باز کردن درب پلوپز جداً خودداری کنید تا کیک به خوبی پف کند.

6-برای اطمینان از پخته شدن کیک، می‌توانید از خلال دندان یا سیخ چوبی استفاده کنید. به این صورت که خلال دندادن را در کیک فرو ببرید اگر مواد کیک به خلال دندان یا سیخ چوبی نچسبد به این معناست که کیک پخته شده است.

7-بعد از به پایان رسیدن مدت زمان پخت دستگاه را خاموش کرده و قابلمه پخت را از داخل پلوپز بیرون بیاورید و اجازه دهید قابلمه و کیک داخلش کمی خنک شود. خنک شدن قابلمه و کیک امکان دارد که 15 دقیقه طول بکشد. برای بیرون آوردن راحت کیک از داخل قالب کافی است که قابلمه را بر روی سینی یا ظرف مخصوص وارونه کنید و سپس کاغذ روغنی را به راحتی از روی کیک بردارید.

8-برای درست کردن خامه کیک، ابتدا باید خامه (خامه صبحانه) را داخل ظرف مناسب ریخته و آن را روی حرارت ملایم گاز بگذارید. سپس پودر کاکائو و شیر را به خامه صبحانه اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا مواد کاملاً با هم مخلوط شود و به غلظت مناسب برسد. این کار امکان دارد 5 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

9-بعد از بیرون آوردن کیک از قابلمه پخت پلوپز، کیک را دو نیم کرده و خامه کیک را بر روی کیک بمالید، سپس مقداری خامه را بر روی لایه‌ی بالایی کیک بریزید. در آخر می‌توانید برای تزیین کیک از شکلات تلخ و شکلات سفید رنده شده استفاده نمایید.

علت سوختن کیک در پلوپز

یکی از مشکلات رایجی که به هنگام درست کردن کیک در پلوپز دیجیتالی چندکاره روی می‌دهد، سوختن کیک است. اگر کیک به صورت کامل سوخته شده باشد بهتر است که آن را دور بیندازید ولی اگر فقط لایه ی رویی آن کمی حالت سوختگی پیدا کرده یعنی فقط برشته شده است و داخل کیک هنوز نرم و خام است. می توانید که لایه ی بالایی کیک را که برشته شده ببرید و لایه باقی مانده را با کرم و خامه بپوشانید و تزئین نمایید. برای اینکه چنین اتفاقی دوباره تکرار نشود، بهتر است که دمای مناسبی برای پخت کیک انتخاب کنید، البته اگر پلوپز برای برنامه پخت کیک قابلیت تنظیم دما را داشته باشد. همچنین نباید پلوپز را به صورت خالی روشن بگذارید، باید قبل از روشن کردن پلوپز باید مواد کیک را آماده کنید و فوراً مواد را داخل قابلمه چخت ریخته و درون محفظه پلوپز بگذارید، سپس برنامه پخت کیک را انتخاب کنید. بعضی از پلوپزهای چندکاره قابلیت تنظیم درجه حرارت را نداشته و تنها امکان تنظیم مدت زمان پخت را به کاربر می‌دهند که می توانید آن را بر روی زمان استاندارد بگذارید.

اگر داخل کیک نپخته باشد، اما روی آن قهوه ای شده باشد برای جلوگیری از سوختن کیک باید کیک را درون فویل آلومنیومی یا کاغذ شیرینی پزی بپیچید و آن را با فویل یا کاغذ بپوشانید تا داخل کیک بپزد و مانع از سوخته شدن لایه ی بیرونی کیک گردد.

علت چسبیدن کیک به قالب در پلوپز چیست؟

اگر بعد از اتمام برنامه پخت و پختن کیک متوجه شدید که کیک به قابلمه پخت یا قالب کیک چسبیده است، به راحتی می‌توانید با کمک چاقو اطراف کیک را ببرید و به اطراف قالب و پشت کیک چند ضربه ی کوچک بزنید تا کیک از قالب جدا شود. بعد از اتمام برنامه پخت و باز کردن درب پلوپز حدود 15 دقیقه صبر کنید، تا کیک خنک شود. برای جدا کردن کیک سعی کنید یکی از دست‌هایتان را بر روی کیک بگذارید و قابلمه پخت را وارونه کنید، سپس بر روی قابلمه و اطراف آن ضربه بزنید تا کیک جدا شود. برای اینکه کیک به قالب نچسبد، سعی کنید که قبل از ریختن مایه کیک، حتماً داخل قالب را با کمی روغن و کره چرب کنید یا اینکه به اندازه کف قالب کاغذ روغنی برش بزنید و آن را کف قالب بگذارید.

در آخر پیشنهاد می‌شود که حتماً پلوپز چندکاره ناسا الکتریک مدل ns-3082 و ns-3074 را نیز مشاهده نمایید. این پلوپزها چندکاره بوده و از برنامه های پخت متنوعی پشتیبانی می کنند که شامل برنامه پخت کیک، برنامه پخت پیتزا، خورش، سوپ و ... می شود. با کمک این پلوپزها که کارکرد راحتی هم دارند به سادگی می توانید انواع کیک ساده، شکلاتی و وانیلی و ... را تهیه کنید.

 

دیدگاه ها
دیدگاه های این محصول
فاطمه ۵ اسفند ۱۴۰۲ (4)
برنامه ای کیک نداره دستگاه
ادمین ناسا الکتریک ۷ اسفند ۱۴۰۲
سلام و عرض ادب وقتتون بخیر برای اطلاع از نحوه استفاده از برنامه‌های
دستگاه با شماره 09023331258 تماس حاصل فرمایید.
ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.