طرز استفاده از همزن برقی

طرز استفاده از همزن برقی

طرز استفاده از همزن برقی

همزن برقی یکی از دستگاه‌های محبوب و پر کاربرد برای آشپزهای حرفه‌ای و مبتدی است. در واقع این محصول قابلیت هم زدن مواد مختلف را دارد و می‌توان از ان برای هم زدن تخم مرغ، زدن خامه، ورز دادن خمیر و ...استفاده کرد. انواع همزن برقی کاسه دار و همزن دستی در بازار وجود دارد، که نوع کاسه دار آن کارآیی راحت تری داشته و به علاوه بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند. همزن برقی کاسه دار از یک پایه به عنوان بدنه‌ی اصلی همزن و کاسه و میله‌های همزن تشکیل شده است، که با نصب سریع و راحت آنها می‌توان از دستگاه استفاده کرد.  در این مقاله می‌خواهیم طرز استفاده از همزن برقی کاسه دار را بررسی کنیم و از کار‌آیی‌های متنوع آن لذت ببریم.

به مرور زمان استفاده از همزن تغییر پیدا کرده و استفاده از قاشق و چنگال به استفاده از همزن برقی تبدیل شده است. کار کردن با قاشق و چنگال به سادگی تکان دادن دستتان بود ولی ساده‌تر از آن همزن کاسه دار است، که حتی به تکان دادن دست نیز نیازی ندارد. همزن برقی کاسه دار قابلیت تهیه‌ی انواع کیک، پیتزا و دسر و ... را دارد پس اگر عاشق شیرینی پزی هستند از خرید همزن برقی کاسه دار چشم پوشی نکنید.

اجزای تشکیل دهنده همزن برقی کاسه‌دار

همزن برقی دستگاهی است که از یک پایه و یک کاسه و چند میله‌ی همزن تشکیل شده است. در واقع پایه یا بدنه اصلی همزن دارای مکانی برای نگهداری کاسه است و کاسه با قرار گرفتن در جای خود و بستن میله‌ها برای چرخش سریع آماده می‌شود. البته کارآیی راحت با همزن را باید مدیون دکمه‌هایی بود که بر روی بدنه تعبیه شده‌اند، دکمه‌ی آزادسازی میله‌ها، دکمه‌ی آزادسازی بازو و کاسه از جمله‌ی این دکمه ها هستند. البته برای کارکرد راحت تر همزن معمولاً یک ولوم چرخشی برای تنظیم سرعت تعبیه می‌شود که با چرخاندنش می‌توان سرعت را متناسب با نیاز تنظیم نمود.

سری‌های همزن و کاربرد آنها

همزن‌ها دارای پره‌های متعددی هستند که هر کدام کارآیی خاصی دارند. میله‌های همزن برقی کاسه دار شامل میله‌ی همزن تخت، میله‌ی همزن مفتولی و میله‌ی خمیرزن می‌شود.همزن تخت همان میله‌ای است که شکلی تخت دارد و برای هم زدن مواد سنگین مانند شکلات، بیسکویت، سیب زمینی و خامه زنی و ... استفاده می‌شود. همزن مفتولی همان همزن سیمی است که موادی مانند تخم مرغ و سفیده‌ی تخم مرغ و سس و ... را هم می‌زند. برای تهیه‌ی کیک اسفنجی و شکلات و خامه جوشیده و غلیظ و ... هم از همزن مفتولی استفاده می‌شود. چنگک خمیر یا خمیرزن نیز میله‌ای است که برای تهیه‌ی خمیر پیتزا و کیک و نان به کار می‌رود.

 

در هر همزن دکمه‌هایی وجود دارد که به منظور استفاده‌ی راحت‌تر تعبیه شده‌اند. دکمه‌ی eject مربوط به آزادسازی میله‌های همزن است و با فشار دادن آن می‌توان میله‌های همزن را به سادگی از همزن جدا نمود. دکمه‌ی دیگر به release معروف است و برای آزادسازی بازوی همزن و درآوردن راحت کاسه است. همچنین دکمه‌ای برای تنظیم کردن سرعت همزن در نظر گرفته شده است و معمولاً عملکرد چرخشی داشته و با چرخاندنش می‌توان به سرعت مناسب و مورد نیاز خود رسید.

 

همانطور که در بالا نیز گفتیم کاسه یکی از اجزای تشکیل دهنده‌ی همزن برقی کاسه دار است. کاسه جایگاه ریختن و هم زدن مواد مختلف است و هر همزن دارای کاسه‌ای با ظرفیت متفاوت است و معمولاً ظرفیت کاسه بر حسب لیتر بیان می‌شود. جنس کاسه نیز معمولاً از استیل ضد زنگ بوده و کیفیت بالایی دارد. ظرفیت مناسب کاسه هم ظرفیتی است که با تعداد افراد خانواده هماهنگی داشته باشد و متناسب با نیاز شما باشد.

طرز استفاده از همزن ؛ تنظیم کردن کاسه

یکی از کارهایی که در حین استفاده از همزن باید با آن آشنا باشید، نحوه‌ی تنظیم کردن کاسه‌‎ی همزن روی بدنه است. همزن برقی کاسه دار کارآیی بسیار راحتی داشته و هنگام کار کردن با آن لازم نیست که همزن را در دست بگیرید، بلکه کافی است کاسه را در جای درست خود قرار دهید و منتظر هم زدن مواد باشید. برای قرار دادن کاسه بر روی همزن باید بازو یا سر همزن را به سمت عقب بکشید و تنها زمانی می‌توانید سر همزن را به سمت عقب هدایت کنید که دکمه آزاد کننده را فشار داده باشید و دستگاه در حالت آزاد قرار گرفته باشد. سپس کاسه را بر روی صفحه‌ی مخصوص قرار دهید و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. سر همزن را در حالی که میله‌های همزن را به آن وصل کرده‌اید، به سمت پایین هدایت کنید تا در جای خود محکم ثابت شود.

نصب میله‌های همزن و تعویض آنها

طرز استفاده از همزن ؛ در این مرحله از راهنمای استفاده از همزن به نصب کردن وتعویض سری‌های همزن می‌پردازیم. برای وصل کردن میله‌ی همزن باید ابتدا مطمئن شوید که همزن به برق وصل نیست، سپس همزن را در حالت آزاد قرار دهید یعنی کلید release را فشار دهید تا سرِ همزن به سمت بالا انتقال داده شود. در این حالت با چرخانه تیغه به سمت راست کاری کنید که میله‌ یا تیغه در داخل پین قلاب قرار گیرد و قفل شود.

برای در آوردن و جدا کردن میله‌ یا سری، کافی است که همان مراحل را تکرار کنید یعنی سر همزن را به سمت بالا هدایت کنید و آن را در حالت آزاد قرار دهید. سپس با فشار آوردن به میله به سمت پایین و چرخاندش به سمت چپ، میله را از پین قلاب آزاد کنید.

نحوه تنظیم سرعت همزن

طرز استفاده از همزن ؛ پس از اینکه قطعات مختلف همزن را نصب کردید، نوبت آن است که دستگاه را روشن کنید و سرعت مناسب را تنظیم نمایید و کار هم زدن را شروع کنید. در این حالت که مواد مختلف مورد نظرتان را در کاسه ریخته‌اید، لازم است که سرعتی مناسب با مواد داخل کاسه انتخاب کنید. توصیه می‌شود که اول سرعت همزن برقی کاسه دار را در کمترین سطح تنظیم کنید و آن را به مرور زمان افزایش دهید. البته نوع مواد و نوع همزنی که استفاده می‌کنید در انتخاب سرعت بسیار تاثیرگذارند. اکنون سرعت‌های مختلف و کارآیی هر یک را بررسی می‌کنیم

سرعت اولیه یا همان سرعت پایه؛ سرعت پایه‌ی همزن برای هم زدن و ترکیب کردن مواد بصورت آهسته کاربرد دارد. در تهیه‌ی خمیر آن هم در مراحل اولیه یعنی زمانی که در حال اضافه کردن آرد، نمک و جوش شیرین هستید، می‌توانید از سطح سرعت 1 استفاده کنید. البته برای این کار بهتر است که از همزن مسطح استفاده شود.

سطح سرعت 2 زمانی می‌توانید از یان سطح از سرعت استفاده کنید، که قصد هم زدن مواد با سرعت کم را دارید. برای نمونه زمانی که می‌خواهید مایه‌ی خمیر و یا کیک را آماده کنید و در مراحل اولیه‌ی هم زدن هستید بهتر است همزن را بر روی سرعت 2 تنظیم کنید.

سطح سرعت 4 ؛ زمانی از این درجه از سرعت استفاده کنید، که بخواهید خمیر انواع کوکی و شیرینی و کیک و ... را اماده کنید. چرا که این نوع خمیرها کمی سنگین هستند و مخلوط کردن آنها به سعرت بیشتری نیاز دارد.

سطح سرعت 6؛ زمانی که در مراحل نهایی تهیه‌ی خمیر هستید و در حال هم زدن مخلوط کیک، خمیر پیتزا و ... هستید و کار به مرحله‌ی آخر رسیده است بهتر است که از درجه سرعت 6 استفاده کنید.

سطح سرعت 8؛ این سطح از سرعت برای ترکیب کردن و هم زدن هایی که به سرعت بالایی نیاز دارند مناسب است. مانند هم زدن با سرعت بالای خامه و سفیده تخم مرغ.

سطح سرعت 10؛ این سطح از سرعت نیز که سریع‌ترین درجه برای همزدن است، زمانی استفاده می‌شود که بخواهید انواع پوره و کرم را تهیه کنید.


نکات مهم خرید همزن برقی کاسه دار

کاربرد پره‌ های همزن برقی

خرید همزن

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.