خرید بهترین جاروبرقی؛ جاروبرقی خوب چی بخریم؟

خرید بهترین جاروبرقی؛ جاروبرقی خوب چی بخریم؟

خرید بهترین جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم خانگی برقی است که این روزها همه جا وجود دارد و کار تمیز کردن و جارو کردن محل زندگی در خانه و محل کار را در شرکت و اداره و ... بر عهده دارد. جاروبرقی هم مانند دیگر لوازم خانگی دارای ویژگی‌ها و امکانات خاصی است که نهایتاً قدرت کافی برای مکش و جمع آوری گرد و غبار را به دستگاه بخشده است. جاروبرقی انواع مختلفی دارد، که شامل جاروبرقی ایستاده و جاروبرقی خوابیده و کیسه دار و بدون کیسه یا رباتیک می‌شود. جاروبرقی کیسه‌دار نسبت به جاروبرقی بدون کیسه، بهداشتی‌تر بوده و تخلیه‌ی راحت‌تری دارد و همچنین نیاز به خرید کیسه ندارد. جاروبرقی بدون کیسه هم که با استفده از قابلیت فشرده سازی گرد و غبار می‌تواند حجم زیادی از زباله را در خود جای دهد و حتی زمانی که مخزن جاروبرقی نیز پر باشد، میزان افت مکش بسیار کمتر از جاروبرقی کیسه دار است.

جاروبرقی خوب چی بخریم؟

قبل از انتخاب و خرید جاروبرقی باید تمام نکات مهم در مورد بهترین جاروبرقی را در نظر بگیرید، تا بتوانید با بررسی مشخصات فنی و مطالعه‌ی دقیق آنها انتخابی آگاهانه داشته باشید. قبل از هر چیزی لازم است بدانید که برای خرید بهترین جاروبرقی باید ملاک‌‌های درستی برای انتخاب داشته باشید. از قدرت موتور و توان مکش گرفته تا ظرفیت کیسه و فیلتر بهداشتی خروجی هوا و طول سیم و تعداد سری‌ها و ... همه بر روی کیفیت جاروبرقی تاثیر گذار خواهند بود. در این راهنمای خرید مشخصات مهمی که در خرید جاروبرقی اهیمت دارند، مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه با ناسا الکتریک همراه باشید.

قدرت موتور

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هر خریدرای قبل از خرید جاروبرقی می‌پرسد قدرت موتور است. در واقع قدرت موتور همان توان است که با عددی بر حسب وات نشان داده می‌شود. قدرت موتور به تنهایی نمی‌تواند معرف قدرت جاروبرقی باشد، بلکه در کنار توان مکش است که معنا می‌گیرد. توان در واقع میزان کاری است که جارو برقی انجام می‌دهد و توان مکش به قدرت مکش دستگاه مربوط می‌شود. قدرت مکش تحت تاثیر قدرت موتور و توان است؛ یعنی هر چه قدرت موتور جاروبرقی بیشتر باشد، قدرت مکش نیز بالاتر خواهد بود. البته عوامل متعددی نظیر طول لوله‌ی خرطومی، شکل پارویی و ساختار جاروبرقی تاثیر زیادی بر قدرت مکش خواهند داشت.

برای محاسبه‌ی دقیق قدرت مکش جاروبرقی، باید میزان مکش را از پارویی تشخیص داد و بعد از وصل کردن لوله‌ی خرطومی و تلسکوپی و پارویی میزان مکش را از طریق مجرای پارویی اندازه گرفت.

میزان صدا در جاروبرقی

میزان صدا یکی از موضوع‌های مهم در انتخاب و خرید بهترین جاروبرقی است؛ چرا که این روزها یک جاروبرقی خوب، جاروبرقی ای است که عملکرد کم صدا دارد. با اینکه استفاده از جاروبرقی تنها یک ال  دو ساعت طول می‌کشد، آن هم بصورت منقطع. اما اگر صدای جاروبرقی بلند باشد قطعاً بسیار آزار دهنده خواهد بود. به این دلیل تولید کنندگان در طی این چند سال بر روی کاهش صدای جاروبرقی تمرکز داشته‌اند.

برخی به اشتباه صدای بلند جاروبرقی را نشانه‌ی ضعف و کمبود قدرت موتور آن می‌دانند، اما صدای جاروبرقی ربطی به قدرت موتور و خوب یا بد بودن آن ندارد. در واقع صدای جاروبرقی با عایق بندی بدنه و مخصوصاً عایق بندی اطراف موتور در ارتباط است. اگر اطراف موتور با استفاده از عایق بندی خاص پوشش داده شود، صدای جاروبرقی نیز به شدت کاهش پیدا خواهد کرد، البته برخی از تولید کنندگان با استفاده از فناوری خاص و استفاد از مایعات در اطراف موتور باعث حذف صدای جاروبرقی شده‌اند و تا حدی موفق شده‌اند به عملکرد کم صدا برسند. البته ناگفته نماند که قیمت جاروبرقی تحت تاثیر این فناوری‌ها و قابلیت تغییر می‌کند و به ازای هر قابلیت و فناوری جدید و پیشرفته‌ای که داشته باشد، قیمت نیز افزایش خواهد یافت.


بیشتر بخوانید؛ خرید جاروبرقی کیسه دار یا بدون کیسه


فلیتر بهداشتی برای جریان هوای تمیز‌

هوایی که بوسیله‌ی جاروبرقی مکیده می‌شود به همراه زباله و گرد و غبار در مسیر خود به فیلترهایی برخورد می‌کند، که این فیلترها با توجه به قدرت جذبی که دارند، ذرات را جذب کرده و هوایی سالم را از دستگاه خارج می‌کنند. در واقع یک فیلتر اصلی در محل خروجی هوای جاروبرقی تعبیه شده که کار اصلی تصفیه‌ی هوا را انجام می‌دهد. انواع فیلتری که در جاروبرقی استفاده می‌شود شامل فیلتر هپا، فیلتر نانو، میکرونانو و میکرو فیلتر و فوم و....می‌شود. این فیلترها قابلیت شستشو دارند و بعد از کثیف شدن می‌توان به راحتی آنها را شست و پس از خشک کردن مجدداً در محل اولیه‌ی خود نصب کرد. دقت کنید که به موقع و به محض کثیف شدن فیلتر نسبت به شستن و یا تعویض آن اقدام کنید؛ چرا که تمیز نکردن فیلتر بر روی صدای جاروبرقی و قدرت مکش آن تاثیر زیادی دارد.


بیشتر بخوانید؛ فیلتر هپا چیست؟


لوله‌ی تلسکوپی

لوله‌ی فلزی جاروبرقی، همان لوله‌ای است که قابلیت تنظیم ارتفاع متناسب با قد کاربر را دارد. در واقع این لوله مکانیسم خاصی دارد، که آن تلسکوپی می‌گویند. لوله‌ی فلزی قابلیت لغزش و حرکت را دارد و برای تنظیم ارتفاع باید لوله‌ی فلزی را به لغزش درآورد تا در اندازه‌ی از پیش تعریف شده ثابت شده و ارتفاع لوله تغییر کند. بر روی این لوله یک دکمه تعبیه شده کمه جهت تغییر ارتفاع و لغزش لوله استفاده می‌شود، با کشیدن این دکمه لوله‌ی فلزی شروع به لغزش کرده و در اندازه‌های از پیش تنظیم شده ثابت خواهد شد، تا زمانی که به اندازه‌ی دلخواه برسید می‌توانید دست از سر کلید برندارید. هنگام خرید جاروبرقی به این مهم نیز دقت نمایید.

لوله‌ی خرطومی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم برای خرید بهترین جاروبرقی می‌تواند لوله‌ی خرطومی و جنس آن باشد. لوله‌ی خرطومی معمولاً در اکثر جاروبرقی‌ها دارای ساختاری منعطف است و این انعطاف پذیری بالا باعث شده تا به راحتی بتوان جاروبرقی را به جهات مختلف حرکت داد. لوله‌ی خرطومی با کیفیت به راحتی تا نمی‌خورد و نمی‌پیچد و باعث قطع شدن کار جاروبرقی نخواهد شد. جنس لوله‌ی خرطومی معمولاً از پلاستیک با کیفیت و انعطاف پذیر است، هرچه چین این لوله بیشتر باشد و این چین‌ها دیده نشود کیفیت لوله بالاتر است؛ البته در بعضی از مدل‌ها الیاف پلیمری بر روی این لوله‌ی پلاستیکی کشیده می‌شود که کیفیت و طول عمر لوله را افزایش می‌دهد. این الیاف پلیمری به هیچ عنوان اجازه‌ی پیچیدن و تا شدن را به لوله نمی‌دهد و از کیفیت بالایی برخوردار است. البته لوله‌های پلاستیکی به راحتی تهیه می‌شوند و این در حالی است که لوله‌ی خرطومی پلیمری چندان در دسترس نیست. طول این لوله معمولاً 2 متر بوده و شعاع عملکرد مناسبی برای جاروبرقی به ارمغان می‌آورد. یک جاروبرقی خوب به احتمال زیاد یا لوله‌ی خرطومی پلاستیکی با کیفیت دارد که نه تا می‌شود، نه پیچ می‌خورد و یا از جنس کنف است و به سادگی در مقابل پیچ و تاب له نخواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که طول بلند لوله‌ی خرطومی مزیت نیست و حتی برعکس از معایب جاروبرقی به شمار می‌رود؛ چرا که طویل بودن بیش از حد استاندارد ( 2متر ) لوله‌ی خرطومی باعث می‌شود تا قدرت مکش و قدرت مانور جاروبرقی کاهش یابد.

نوع اتصال لوله‌ی خرطومی به بدنه

یکی از ویژگی‌های بهترین جاروبرقی مربوط به محل اتصال بلوله‌ی خرطومی به بدنه‌ی جاروبرقی است. در واقع لوله‌ی خرطومی در محل اتصال به دستگاه از قابلیت ویژه‌ای بهره می‌برد که به آن قابلیت چرخش 360 درجه‌ی لوله‌ی خرطومی می‌گویند. این قابلیت محدودیت چرخش خرطومی را از بین برده و قدرت مانور جاروبرقی را افزایش داده است. گفتنی است که اتصال لوله‌ی خرطومی به جاروبرقی تنها برای جاروبرقی‌های کیسه دار تعریف شده است و در جاروبرقی‌های بدون کیسه چنین مکانیسمی نداریم. لوله‌ی خرطومی در محل اتصال به کیسه‌ی جاروبرقی وصل است و گرد و غبار زباله‌ی جمع شده مستقیم از طریق لوله‌ها وادر کیسه خواهد شد. بنابراین از دیگر ویژگی‌های یک جاروبرقی خوب و ملاک خرید بهترین جاروبرقی لوله‌ی خرطومی و جنس آن است.

نشانگر پر بودن کیسه

نشانگر پر بودن کیسه در واقع چراغی است که به هنگام پر شدن مخزن روشن می‌شود و شما را از پر بودن کیسه‌ی جاروبرقی آگاه می‌کند. از آنجایی که جاروبرقی بدون کیسه، فاقد کیسه‌ای برای جمع آوری می‌باشد و تمام زباله‌ها و گرد و غبار داخل مخزن جمع‌آوری می‌شوند، بنابراین طبیعی است که نشانگر پر بودن کیسه را تنها در جاروبرقی‌های کیسه دار بتوان دید و جاروبرقی بدون کیسه به دلیل مخزن شفافی که دارد میزان زباله‌ی جمع شده در آن قابل مشاهده است. نشانگر پر بودن کیسه، در جاروبرقی کیسه‌ای بسیار پر کاربرد است و به محض پر شدن کیسه چراغ آن روشن خواهد شد و به رنگ قرمز درمی‌آید. بهترین جاروبرقی‌های موجود حتماً نشانگر پر بودن مخزن را دارند و قبل از اینکه کار به افت مکش موتور برسد، شما را از پر بودن کیسه باخبر می‌سازند.

در صورت خالی نکردن به موقع کیسه، قدرت مکش موتور کاهش می‌یابد و به موتور جاروبرقی فشار وارد می‌شود و در نهایت به استهلاک زودتر جاروبرقی منجر می‌شود.

پارویی و سری‌های متعدد

پارویی جاروبرقی همان قسمتی است که بر روی زمین قرار می‌گیرد و دارای مجرایی است که برس داخل آن قرار گرفته است. در واقع کار اصلی پارویی حرکت کردن بر روی زمین و مکش است. پارویی معمولاً یک دکمه برای بیرون آوردن و فرو بردن برس دارد، که بر روی آن قرار گرفته است. با فشار دادن این کلید برس بیرون آمده و کار جارو کردن فرش و موکت را انجام خواهد داد. پارویی‌ها با اینکه شکل‌ و ساختار متفاوتی دارند؛ اما کارایی انها مثل هم هست. برخی ویژگی‌ها مانند چرخ‌های متعدد در زیر پارویی ومجراهای مکش متعدد و نوک تیز کردن ساختار آن و ... باعث بهبود عملکرد پارویی می‌شود.

سری‌ها و برس‌های متعددی که به همراه جاروبرقی عرضه می‌شوند؛ همان قطعات کوچک پلاستیکی هستند که اشکال مختلف دارند و هر یک با توجه به شکلی که دارند برای کاری خاص طراحی شده‌اند.این قطعات بیشتر برای جارو کردن و تمیز کردن گوشه و کناره‌ها و قرنیزها و پرده‌های ضخیم و مبل‌ها و ... به کار می‌روند. معمولاً بدنه‌ی جاروبرقی دارای مکانی برای نگهداری لوازم جانبی و قطعات است و یا اینکه بر روی دسته‌ی جاروبرقی نگهداری می‌شوند. این امکانات و قابلیت‌ها را تنها در بهترین جاروبرقی ها می‌توان مشاهده کرد. به هنگام خرید جاروبرقی خوب به این امکانات توجه کنید و بعد اقدام به خرید نمایید.

 

در دسترس بودن قطعات و لوازم جانبی

یکی از موارد مهمی که به هنگام خرید باید به آن دقت نمایید، در دسترس بودن لوازم جانبی آن محصول است که به خدمات نیز معروف است. لوازم برقی خانگی از آن جهت که مدام استفاده می‌شوند در معرض خراب شدن نیز قرار می‌گیرند و احتمال دارد که قطعات و لوازم جانبی آنها خراب یا گم شود، پس در اینجا اهمیت خدمات پس از فروش مشخص می‌شود، بنابراین برای اینکه از جاروبرقی نهایت استفاده را داشته باشید، برندی را انتخاب کنید که لوازم و قعطات آن قابل خریداری و در دسترس باشند.

کدام برند جاروبرقی را بخرم

زمانی که بحث انتخاب برند به میان می‌آید، به همان اندازه بحث قیمت و خدمات نیز مطح می‌شود. در واقع انتخاب و خرید برند به سادگی انتخاب کردن یک نام خاص نیست؛ بلکه باید ویژگی‌هایی مانند قیمت و خدمات پس از فروش و ... را نیز در نظر گرفت. در یک مقایسه‌ی کلی می‌توان جاروبرقی‌ها را نظر برند به دو دسته‌ی جاروبرقی ایرانی و  جاروبرقی غیر ایرانی تقسیم کرد. که با توجه به وضعیت کنونی و در دسترس نبودن خدمات پس از فروش برای اکثر برندها خرید جاروبرقی خوب ایرانی توصیه می‌شود. از آن جهت که یک جاروبرقی ایرانی دارای گارانتی معتبر می‌باشد و به علاوه از خدمات پس از فروش نیز بهره می‌برد. در واقع حتی اگر بعد از چند سال استفاده نیز مشکلی برای دستکگاه پیش آید، می‌توانید با مراجعه به خدمات پس از فروش آن را حل کنید و طول عمر جاروبرقی را چند برابر نمایید.


بیشتر بخوانید؛ چه زباله هایی را نباید با جاروبرقی جمع کرد؟


سخن آخر ناسا الکتریک

خرید بهترین جاروبرقی و پاسخ به سوال جاروبرقی خوب چی بخریم، به عوامل متعددی وابسته است، از شکل و ظاهر آن گرفته تا ویژگی‌ها و مشخصات فنی. یک جاروبرقی خوب و با کیفیت قبل از هر چیزی بدنه‌ای با کیفیت دارد و طراحی آن ضد ضربه است، حتی در برخی جاروبرقی‌ها یک گارد محافظ نیز اطراف جاروبرقی قرار می‌گیرد تا در صورت برخورد با دیوار و گوشه و کناره‌ها صدمه‌ای متوجه بدنه‌ی جاروبرقی نشود. همچنین چرخ‌های بزرگ و یا چرخ‌های با کیفیت دورانی در کنار یا زیر جاروبرقی قرار  می‌گیرند، تا حرکت دادن جاروبرقی بر روی سطوح مختلف سریع و آسان باشد. طول سیم جاروبرقی از همان مواردی است که از قلم می‌افتد ولی اهمیتش در حین استفاده آشکار می‌شود. طول سیم برق است که شعاع عملکرد جاروبرقی را تعیین می‌کند. پس هنگام خرید به این نکته نیز دقت داشته باشد که کابل برق هر چه طولانی تر شعاع عملکرد و آزادی عمل نیز بیشتر. کیسه و ظرفیت آن هم در خرید باید مورد توجه واقع شود؛ ظرفیت بیشتر به معنای راحتی بیشتر و تعداد دفعات تخلیه‎‌ی کمتر است. در نهایت جاروبرقی‌ را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی انواع قطعات آن را بعد از چند سال پیدا کرد و در کل برند انتخابی شما علاوه بر کیفیت ایده‌آل و قیمت مناسب و امکانات پیشرفته و به روز از خدمات پس از فروش خوب و مطمئنی برخوردار باشد.


 

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.