خرید جاروبرقی کیسه دار یا بدون کیسه !

خرید جاروبرقی کیسه دار یا بدون کیسه !

جاروبرقی از لوازم خانگی کاربردی و پر مصرفی است که برای تمیز کردن و نظافت محیط استفاده می‌شود. این دستگاه انواع مختلف و البته کارایی‌های متفاوتی نیز دارد. یکی از چالش‌هایی که هنگام انتخاب و خرید جاروبرقی با آن مواجه می‌شوید، این است که جاروبرقی کیسه دار بخریم یا جاروبرقی بدون کیسه! جاروبرقی یک وظیفه مشخص و تعریف شده‌ای دارد و آن هم جمع آوری گرد و غبار و آشغال می‌باشد، تفاوتی که بین جاروبرقی‌های کیسه دار و بدون کیسه وجود دارد، تنها به مکان یا مخزن جمع آوری گرد و غبار مربوط می‌شود و از لحاظ عملکرد مشابه هم هستند. جاروبرقی کیسه دار، همانطور که از نامش مشخص است، از کیسه برای جمع آوری بهره گرفته است، در حالی که جاروبرقی بدون کیسه یا سطلی، مخزنی شفاف برای جمع آوری دارد. در ادامه مزایا و معایب هر یک از این جاروبرقی‌ها را بررسی خواهیم کرد.


جاروبرقی کیسه دار

جاروبرقی کیسه دار همان جاروبرقی‌های معمولی هستند، که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شوند، کیسه به کار رفته در این جاروبرقی‌ها از نوع پارچه‌ای، پلیمری و کاغذی می‌باشد، که بسته به دائمی بودن یا یکبار مصرف بودن کیسه، بعد از هر بار پر شدن باید تخلیه شده یا کلا تعویض شود. معمولاً کیسه‌های پارچه‌ای بعد از پر شدن امکان شستشو و استفاده مجدد دارند، اما پاکت‌های کاغذی یکبار مصرف بوده و باید دور انداخته شوند.

جارو کیسه دار

مزایای جاروبرقی کیسه‌ای

از مهمترین مزیت‌های جاروبرقی کیسه/پاکت دار، مربوط به بهداشتی بودن آن است. کیسه جاروبرقی داخل محفظه دستگاه قرار گرفته و بصورت بسته طراحی شده است. کیسه‌هایی که در این جاروبرقی‌ها استفاده می‌شوند کاملاً بسته بوده و تنها یک درپوش برای جمع آوری گرد و غبار دارند. گفتنی است که در کیسه‌های پارچه‌ای یک زیپ یا گیره کشویی نیز برای تخلیه کردن کیسه تعبیه شده است. بنابراین گرد و غبار و ... درون کیسه جمع آوری می‌شود و به هیچ عنوان وارد محیط نخواهد شد. 

در جاروبرقی کیسه‌ای، مخزن و فیلتر از برخورد با گرد و غبار در امان هستند و نیازی به شستشوی مداوم ندارند؛ این در حالی است که در جاروبرقی بدون کیسه‌، مخزن و فیلتر در معرض گرد و غبار بوده و در تماس مستقیم با گرد و غبار و آشغال می‌باشند، بنابراین باید بصورت مداوم شسته شوند. اگر وقت کافی برای شستن مخزن و فیلتر ندارید، خرید جاروبرقی کیسه دار می‌تواند پیشنهاد خوبی برایتان باشد. از دیگر مزیت‌های جاروبرقی کیسه دار، عملکرد بالای فیلتر است. چرا که فیلتر با جاروبرقی کیسه دار سازگاری بیشتری داشته و در نتیجه قدرت و تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

در جاروبرقی کیسه دار، گرد و غبار وارد کیسه شده و از این رو با فیلتر تماس پیدا نمی‌کند، اما در جاروبرقی بدون کیسه گرد و غبار بیشتر با فیلتر در ارتباط است، بنابراین عمر مفید فلیتر هم در  جاروی کیسه دار بیشتر خواهد بود. اگر بخواهیم عملکرد فیلتر را در این دو جاروبرقی مقایسه کنیم، صد در صد جاروبرقی کیسه دار برنده رقابت خواهد بود. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، جاروبرقی کیسه دار از کیسه‌های مهر و موم شده و کاملاً بسته شده استفاده می‌کند.

این کیسه‌ها در برابر گرد و خاک بسیار عایق بوده و مقاومت بالایی دارند و تمام خاکروبه و غبار را درون خود نگهداری می‌کنند. در واقع نقش این کیسه‌ها به فیلتر بی شباهت نیست و از خروج و بازگشت گرد و غبار به هوا جلوگیری می‌کند. همچنین از آنجایی که فیلتر هپا تعبیه شده در جاروبرقی کیسه دار عملکرد قوی دارد و حتی ذرات 0.3 میکرومتر را نیز به دام می‌اندازد، از این رو برای بیماران تنفسی و افراد دارای آلرژی گزینه‌ای مناسب است. 

 

معایب جاروبرقی کیسه دار

کیسه و مشکلات مخصوص آن؛ کیسه دار بودن جاروبرقی معایبی خاص خودش را دارد، از جمله این معایب می‌توان به خرید مجدد پاکت و صرف هزینه اضافی اشاره کرد. گفتیم که کیسه‌ها را با توجه به جنس و نوعشان می‌توان به کیسه‌های پارچه‌ای و کاغذی و پلیمری دسته بندی کرد. جاروبرقی‌هایی که دارای کیسه کاغذی هستند، بعد از هر بار پر شدن، نیازمند پاکتی جدید می‌باشند. کیسه‌های پارچه‌ای هم باید بعد از تخلیه شسته و تمیز شوند. در برخی موارد امکان دارد که با مشکل پیدا کردن کیسه مورد نظر و متناسب با جاروبرقی روبرو شوید. از دیگر مشکلات کیسه، سوراخ شدن آن است. کیسه‌هایی که از کیفیت بالایی برخوردار نباشند، امکان دارد در برخورد با بعضی موارد نظیر تکه‌های شکسته شیشه یا وسایل تیز و برنده دیگر، کیسه سوراخ شده و باعث ریختن و نفوذ گرد و غبار به داخل جاروبرقی شود. بنابراین حتما هنگام تخلیه و تعویض کیسه از سالم بودن کیسه مطمئن شوید.

پر بودن کیسه و کاهش قدرت مکندگی؛ عملکرد جاروبرقی با پر شدن کیسه نسبت عکس دارد. یعنی با پر شدن کیسه، عملکرد جاروبرقی ضعیف می‌شود و سرعت و قدرت مکندگی آن کاهش می‌یابد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از پر شدن کامل کیسه، نسبت به خالی کردن آن اقدام کنید تا قدرت دستگاه کند نشود و به موتور فشار وارد نگردد. چراغ نشانگر یکی از قابلیت‌هایی است که شما را از وضعیت کیسه و میزان پر بودن آن آگاه می‌سازد. این در حالی است که جاروبرقی بدون کیسه چنین مشکلی ندارد و از مخزنی شفاف برای جمع آوری گرد و غبار بهره می‌برد.

 

جاروبرقی بدون کیسه

جاروبرقی سطلی یا بدون کیسه دارای مخزنی مجزا برای جمع آوری گرد و غبار و آشغال است، معمولاً این مخزن شفاف بوده و آشغال داخل مخزن قابل رویت است. شفاف بودن مخزن این مزیت را دارد، که کاربر را از حجم اشیای داخل مخزن مطلع می‌سازد. در این جاروبرقی با پر شدن مخزن، امکان تخلیه و شستشوی مخزن وجود دارد. همچنین گرد و غبار بصورت فشرده در این مخزن جمع آوری می‌شوند، بنابراین حجم بیشتری آشغال را ذخیره خواهد کرد.


مزایای جاروبرقی بدون کیسه

عدم نیاز به خرید کیسه؛ جاروبرقی بدون کیسه، نیازی به خرید و تعویض کیسه ندارد و به همین دلیل هزینه اضافی صرف خرید کیسه نخواهد شد. همچنین مخزن این مدل جاروبرقی تا پایان عمر جاروبرقی، همچنان سالم و قابل استفاده خواهد بود. شفاف بودن مخزن جاروبرقی، باعث می‌شود تا از زمان پر بودن مخزن مطلع شوید. به علاوه در صورت مکیده شدن برخی اشیا توسط جارو، به راحتی قابل رویت خواهند بود.

ظرفیت بالای مخزن؛ جاروبرقی بدون کیسه، به سیستم فشرده سازی گرد و غبار مجهز است. این سیستم با فشرده کردن گرد و غبار باعث می‌شود تا حجم بیشتری از گرد و غبار داخل مخزن جای گیرد. در نتیجه به جای اینکه هر ماه مخزن را تخلیه کنید، هر دو ماه یکبار این کار را انجام خواهید داد. کاهش تعداد دفعات تخلیه و ظرفیت بالای مخزن می‌تواند از مزایای خرید جاروبرقی بدون کیسه باشد.

 

معایب جاروبرقی بدون کیسه

طبیعتاً در جاروبرقی بدون کیسه هم مشکلاتی وجود دارد، که پرداختن به آنها خالی از لطف نخواهد بود. از مهمترین عیب‌ها می‌توان به عدم رعایت بهداشت است، در واقع در جاروبرقی مخزنی، گرد و غبار داخل مخزن جمع آوری می‌شود و امکان بازگشت آلاینده و گرد و غبار به هوا وجود دارد. از این رو برای بیمارانی که مشکل تنفسی و یا حساسیت خاصی دارند، خرید آن توصیه نمی‌شود.

همچنین فیلتر که از موارد مهم و تاثیر گذار در جاروبرقی است، در این نوع دستگاه عملکرد بسیار پایینی دارد. در جاروبرقی مخزنی گرد و غبار با فیلتر ارتباط بیشتری دارد، بنابراین عمر مفید فلیتر در این نوع جاروبرقی کمتر خواهد بود. همچنین به دلیل تماس گرد و خاک با فیلتر و مخزن، باید مرتباً مخزن و فیلتر را تمیز کرد، که این کار کمی وقت گیر است و انرژی و زمان شما را خواهد گرفت.

در نهایت تصمیم گیرنده شما هستید و انتظاراتی که از جاروبرقی دارید. هدف از نوشتن این مطلب اثبات برتری هیچ کدام از جاروبرقی‌ها نیست و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. شما با توجه به نیاز و سطح انتظار خود می‌توانید جاروبرقی کیسه دار یا بدون کیسه را خریداری کنید.

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.