طرز تهیه پخت برنج در پلوپز

طرز تهیه پخت برنج در پلوپز

طرز تهیه پخت برنج در پلوپز

پلو یکی از غذاهای با کیفیت و اصیلی است که از سفره‌ی ایرانی‌ها جدا نمی‌شود؛ چرا که با هر غذای خورشتی سرو می‌شود. بنابر این اهمیت، تصمیم گرفتیم که طرز تهیه انواع پلو در پلوپز و روش پخت برنج ته دیگ دار در پلوپز و سوالات رایج در این باره را آموزش دهیم. پخت برنج آبکش با دانه‌های قد بلند کار هر کسی نیست، باید فوت و فن تهیه‌ی برنج را بلد باشید تا به سادگی و در عرض یک چشم بر هم زدن برنجی قد کشیده و مجلسی آماده نمایید. از زمانی که استفاده از پلوپز و انواع زودپز و آرام پز رواج یافته است، پخت برنج نیز به سختی گذشته نیست و به سادگی و با صرف کمترین زمان و انرژی می‌توان برنجی عالی با کمک بهترین پلوپز پخت. برای اینکه یک آشپز حرفه‌ای شوید کافی‌ست ابتدا دستور پخت برنج با پلوپز را مطالعه نمایید و سپس سراغ برنج و روشن کردن پلوپز و ... بروید، پس با ناسا الکتریک همراه باشید.

انواع پلو وجود دارد که هر کدام با روش‌های مختلفی تهیه می‌شوند. البته نوع برنج نیز بر روی کیفیت و طعم و مزه‌ی پلو تاثیرگذار خواهد بود. برنج آبکش یا برنج دمی و برنج کته و برنج قهوه‌ای و برنج زعفرانی و ...از انواع پلوهای محبوبی هستند که بسیار پر طرفدارند.

مرحله‌ی اول؛ پخت برنج در پلوپز

قبل از هر چیزی لازم است که متناسب با تعداد افراد میزان مشخصی برنج را در نظر بگیرید. معمولاً برای اندازه گیری برنج از پیمانه‌ی مدرج مخصوص استفاده می‌کنند که به همراه پلوپز ارائه می‌شود. برای اینکه تصور دقیق‌تری از اندازه‌ی پیمانه داشته باشید، می‌توانید هر پیمانه برنج خام را یک و نیم تا دو و نیم برابر برنج پخته شده در نظر بگیرید. البته گفتنی است که نوع برنج در این براورد تاثیرگذار خواهد بود.

مرحله‌ی دوم؛ پخت برنج در پلوپز

یکی از ترفندها و فوت کوزه‌گری که در پخت برنج باید به آن دقت کنید، شستن برنج است. در واقع باید برنج را به خوبی با آب سرد بشویید. این کار از چسبیده شدن دانه‌های برنج به هنگام پخت جلوگیری می‌کند و همچنین شکل و ظاهر مناسب و مجلسی به پلو می‌دهد. پیشنهاد می‌شود که برای نتیجه‌ی بهتر برنج را با آب سرد بشویید و چندین بار آب را خالی کنید تا تیرگی آب از بین رفته و زلال شود.

مرحله‌ی سوم؛ پخت برنج در پلوپز

در این مرحله لازم است که میزان آب مورد نیاز برای پخت برنج را اندازه بگیرید. برای اینکه برنج خوب از آب درآید، باید میزان آب را متناسب با اندازه‌ی برنج و البته نوع آن تنظیم کرد. برای برنج سفید دانه بلند باید به ازای هر پیمانه برنج 1 و ¾ پیمانه آب استفاده کنید. برای برنج سفید دانه متوسط به ازای هر پیمانه برنج 1 و ½ پیمانه آب استفاده نمایید و برای برنج سفید دانه کوتاه به ازای هر پیمانه برنج 1 و ¼ پیمانه آب استفاده نمایید. دقت داشته باشید که خیس خوردن برنج باعث می‌شود مدت زمان پخت برنج کاهش یابد. البته مدت خیس خوردن برنج در آب سرد نباید از مدت زمان مشخصی بیشتر شود تا باعث شفته شدن برنج نگردد.

نکته؛ اگر به چاشنی خاصی علاقه دارید حتما قبل از پخت آن را به برنج اضافه کنید، چرا که بعد از پختن آنطور که باید و شاید به خورد برنج نمی‌رود. در واقع چاشنی‌هایی که به همراه برنج استفاده می‌شوند شامل روغن، کره و نمک و دارچین و هل و ... می‌شود.

اکنون که قابلمه‌ی پلوپز را که حاوی آب و برنج است، درون پلوپز قرار دادید، نوبت آن است که پلوپز را روشن کنید. دکمه‌ی منو menu را بزنید و از طریق آن برنامه‌ی پخت برنج rice را انتخاب نمایید، سپس دکمه‌ی استارت start را فشار دهید تا پلوپز شروع به کار کند و شمارش معکوس آغاز گردد و پخت برنج به اتمام برسد. در واقع مدت زمان پخت برنج در پلوپزها متفاوت است و از 45 دقیقه تا 1 ساعت متفاوت می‌باشد. در این مدت زمان درب پلوپز را باز نگذارید، تا بخار آن خارج نشود و برنج خوب پخته شود.

نکته؛ در پلوپز بصورت پیش فرض مدت زمانی برای پختن برنج در نظر گرفته شده است؛ که این مدت زمان باید با توجه به تحربه‌ی آشپزی خودتان تغییر داده شود.

فوت کوزه گری پخت برنج در پلوپز

حتماً درب پلوپز را بسته نگه دارید، تا بخار آن خارج نشود و برنج خوب دم بکشد. همچنین از هم زدن برنج در حین پخت جلوگیری کنید. همچنین هنگام جوشاندن برنج دو قاشق روغن مایع داخل آب قابلمه بریزید تا هم خوب قد بکشد هم به اصطلاح خوش پخت شود.

پخت برنج به روش آبکش در پلوپز

زمانی که آب برنج داخل دیگ کامل کشیده شده و دیگ خالی از آب شد، باید برنج را در ظرفی آبکش کنید. درست مانند پخت برنج در قابلمه، دیگ را بشویید و دوباره برنج ابکش شده را داخل دیگ بریزید. سعی کنید برنج اطراف دیواره‌ی دیگ را به سمت مرکز قابلمه انتقال دهید و برنج را به شکل تپه‌ای در مرکز دیگ قرار دهید. هدف از این کار این است که بخار و حرارت برنج با سرعت بالاتری به سمت بالا رفته و در نتیجه برنج بهتر دم می‌کشد. در آخر هم مقداری روغن را با آب مخلوط کرده و بر روی برنج تپه‌ای شکل بریزید و درب پلوپز را ببندید و اجازه دهید برنج دم آورد. به همین سادگی برنجی دم کشیده و مجلسی با پلوپز آماده می‌شود.

نکته؛ هنگام آبکش کردن برنج، روی برنج آب سرد نریزید زیرا به برنج شوک وارد کرده و جلوی ادامه‌ی قد کشیدن آن را می گیرد.

طرز تهیه انواع پلو با پلوپز

گفتنی است که با همین روش می‌توان انواع پلوی مخلوط نظیر لوبیا پلو، ته چین، عدس پلو و باقالی پلو و ... را  در پلوپز تهیه کرد. برای تهیه کردن برنج‌های مخلوط کافی است به هنگام ریختن مجدد برنج به دیگ پلوپز، بین لایه‌ی برنج مواد را بریزیم. یعنی یک ردیف برنج و یک ردیف مواد را بصورت لایه‌ای را داخل پلوپز قرار دهید و در آخر آب و روغن مخلوط شده را روی برنج بریزید و دقیقاً همان تنظیمات بالایی را تکرار کنید و منتظر دم کشیدن برنج باشید.

طرز تهیه‌ی ته دیگ در پلوپز

یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های پخت و پز در پلوز، تهیه‌ی ته دیگ است. در واقع تهیه‌ی ته دیگ قلق خاص خود را دارد و نیاز به زمان بندی خاصی دارد و باید برای درآوردن ته دیگی خوشمزه و خوش رنگ تجربه استفاده از پلوپز را داشته باشید. فرقی نمی‌کند چه ته دیگی می‌خواهید درست کنید، کافی است که مواد اولیه‌ی لازم برای درست کردن ته دیگ را از قبل آماده کنید و در مرحله‌ی آبکش کردن برنج، ته دیگ را در کف قابلمه‌ی پلوپز ریخته و برنج را روی آن اضافه کنید. برخی از افراد برای اینکه ته دیگ خوشمزه و خوش رنگ و خوش فرمی درست کنند، ترجیح می‌دهند از پلوپز برای تهیه برنج استفاده نمایند. برای اینکه برنج به کف قابلمه پخت پلوپز نچسبد و برنجی مجلسی و خوش فرم از آب دربیاید، باید نکاتی هر چند ساده را در نظر بگیرید که در ادامه با هم آنها را بررسی خواهیم کرد.

تهیه‌ی ته دیگ طلایی؛ ابتدا کمی ماست چکیده را با تخم مرغ مخلوط کنید و در آخر مقداری زعفران دم کنید و به مخلوط ماست و تخم مرغ اضافه کنید. سپس مقدار کمی نمک نیز اضافه کنید، البته میزان نمک نباید زیاد از حد باشد، تا باعث شور شدن ته دیگ نگردد.

برای اینکه ته دیگ طلایی و برشته‌ای داشته باشید، باید حتماً به میزان کافی روغن در قابلمه بریزید. ته دیگ خاصیت جذب روغن به میزان زیاد را دارد و زمانی که در حال برشته شدن است، روغن زیادی را جذب می کند . اگر به اندازه کافی روغن در قابلمه پخت نریزید به هنگام برشته شدن ته دیگ، روغن کم می‌شود. بنابراین مطمئن شوید که از همان ابتدا به میزان کافی روغن در قابلمه ریخته باشید. برای اینکه ته دیگ نانی خوش رنگ و خوش طعمی داشته باشید، پیشنهاد می‌شود که مقداری زعفران را از قبل دم کنید و زعفران دم کرده را بر روی نان بمالید و نان را کف قابلمه پخت بگذارید.

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش تهیه ته دیگ استفاده از نان و درست کردن ته دیگ نان است. ته دیگ نان برای انواع پلو و برنج ساده و حتی مخلوط نیز قابل استفاده است. ته دیگ نان لواش یکی از پرطرفدارترین ته دیگ‌ها می‌باشد و جز جدایی ناپذیر سفره‌های ایرانی است. برای اینکه ته دیگ نان به کف قابلمه نچسبد، باید حتماً قابلمه دارای پوشش نچسب باشد ، بنابراین می توان گفت که بهترین دستگاه برای پخت ، پلوپز است. همچنین برای بیرون آوردن ته دیگ از قابلمه بهتر است که ته دیگ حتماً برشته شده باشد و همچنین قبل از اینکه نان درون قابلمه پخت قرار دهید باید قابلمه به درجه حرارت مناسب رسیده باشد و روغن نیز به درجه حرارت مناسب رسیده باشد. بعد از اینکه مدت زمان پخت تمام شد، برای اینکه ته دیگ به راحتی از قابلمه جدا شود، قابلمه را درون آب سرد قرار دهید.ذبرای اینکه ته دیگ نان لواش خوش طعم و برشته باشد، بهتر است به جای روغن از مخلوط کره و روغن استفاده نمایید. به ازای هر قاشق کره 3 قاشق روغن را مخلوط کنید.

از بین بردن شوری برنج

همانطور که در بالا نیز گفتیم، برای تهیه کردن برنج باید از قبل برنج را در آب و نمک بخیسانید. به علاوه باید در حین پختن برنج نیز به آن کمی نمک اضافه کنید. امکان دارد که در برخی مواقع میزان نمک از دستتان در برود و برنج شور شود، در این حالت باید از ترفندهایی خاص برای از بین بردن شوری نمک استفاده کنید. اگر قبل از آبکش کردن برنج متوجه خرابی اوضاع شوید و شور بودن برنج را احساس کنید، می‌توانید میزان آب داخل قابلمه را اضافه نمایید و یا اینکه یک سیب زمینی پوست گرفته به آن اضافه کنید، تا نمک اضافی جذب شود.

اگر هنگام آبکش کردن برنج متوجه شوید که برنج شور است، باید از آب بیشتری برای آبکش کردن برنج استفاده نمایید. چنانچه در هنگام دم گذاشتن برنج متوجه شوری آن شده باشید، چاره‌ای جز سرو کردن برنج با خورش کم نمک ندارید. یا اینکه باید مقداری برنج کم نمک را بصورت جداگانه پخت و با آن مخلوط کرد. از آنجایی که مواد مغذی و ویتامینه برنج در حالت کته از بین نمی‌رود، از این رو بیشترین استفاده را دارد. اما باز هم امکان دارد که برنج کته هم شور شود. برای برطرف کردن شوری برنج باید از سیب زمینی استفاده کرد که قدرت جذب بالایی دارد.

چگونه برنج در پلوپز شفته نمی‌شود؟

برای اینکه برنج پخته شده با پلوپز شفته نشود، سعی کنید میزان آب را به درستی و متناسب با میزان و نوع برنج تنظیم کنید. زمانی برنج حالت شفته پیدا می کند که میزان آب بیشتر از حد مورد نیاز باشد.

اگر بعد از پخت ، برنج آب دار باشد باید چه کنیم ؟

چگونه برنج بعد از پخت آبدار نباشد؛ اگر بعد از پخت برنج با پلوپز متوجه شدید که برنج هنوز آبدار است و آب آن خشک نشده است، بهتر است که دوباره برنج را داخل پلوپز قرار دهید و دوباره آن را روشن کنید، تا آب اضافی آن بخار شود و برنج بهتر دم بکشد. برخی ترجیح می‌دهند که آب را خالی کنند و پلو را همانطور میل نمایند. برای تهیه برنج در پلوپز پیشنهاد می‌شود که پلوپزهای چندکاره ناسا الکتریک مدل ns-3081 و مدل ns-3082 و ns-3074 را مشاهده نمایید.

مدت زمان پخت برنج در پلوپز چقدر است! 

برای پاسخ به این سوال باید گفت که بسته به نوع پلوپز دارد! چرا که پلوپزهای جدید و پیشرفته دارای برنامه پخت اختصاصی برنج بوده و امکان تنظیم مدت زمان پخت برنج برای کاربر وجود ندارد و این در حالی است که پلوپزهای قدیمی تایمر داشته و تنظیم مدت زمان پخت را به عهده‌ی کاربر می‌گذاشتند. به طور تقریبی پخت برنج در پلوپز جدید حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. البته توان مصرفی دستگاه پلوپز نیز بر روی مدت زمان پخت تاثیر گذار است. هر چه توان مصرفی یک دستگاه بالاتر باشد، مدت زمان پخت نیز کمتر خواهد بود. البته مورد دیگری که بر روی مدت زمان پخت تاثیر می‌گذارد، طرز تهیه برنج است. برنج آبکش و کته دو نوع برنج هستند که مدت زمان پخت آنها با هم فرق دارد. در واقع برای برنج آبکش باید بعد از به جوش آمدن آب داخل قابلمه پخت و کمی نرم شدن برنج خام، آن را آبکش کرده و سپس از صافی عبور دهید و دوباره برنج نیمه پخته شده را داخل قابلمه پخت بریزید و حدود 20 تا 30 دقیقه به دستگاه زمان بدهید، تا برنج دم بکشد.

ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.