مشکلات پلوپز و چگونگی تعمیر آن

مشکلات پلوپز و چگونگی تعمیر آن

مشکلات پلوپز و چگونگی تعمیر آن

پلوپز چندکاره یک دستگاه چند منظوره و کاربردی است که کار چند دستگاه را با هم انجام می‌دهد. در واقع پلوپز چندکاره از برنامه‌های پخت متنوعی پشتیبانی می‌کند و از این رو می‌توان از آنها به عنوان زودپز، سرخ کن، ارام پز و ... استفاده کرد. طبیعتاً هنگام استفاده از این محصول با مشکلات و سوالاتی اساسی روبرو می‌شوید، که شامل انواع سوالات نظیر چرا برنج می‌سوزد، چرا برنج خام است، چرا پلوپز روشن نمیشه و ارور E4 در پلوپز و ارور E2 در پلوپز... است. پلوپز به دلیل پخت و پز سریعی که دارد بسیار مورد استقبال بوده و هر کس با استفاده‌ی متنوع و کارآیی‌های نامحدود محصول آشنایی داشته باشد، از خرید آن نمی‌گذرد. ما در پلوپز و نکات مربوط به ایمنی و نگهداری از آن سعی کرده‌ایم به سوالات شما پاسخ دهیم و به نوعی در استفاده از پلوپز و طریقه‌ی درست نگهداری کردن از آن به شما کمک کنیم. با ناسا الکتریک همراه باشید. پیشنهاد می‌شود که حتما طرز استفاده از پلوپز چندکاره را مطالعه نمایید.

روش‌های نگهداری درست از پلوپز

همانطور که می‌دانید پلوپز دستگاهی است که از یک دیگ و دسته و درپوش و پایه وبدنه‌ی خارجی و المنت و ترموستات و نمایشگر و لامپ و ... تشکیل شده است. دیگ پلوپز در واقع از جنس آلومینیوم یا ورقه‌های کروم می‌باشد که بصورت پرسی به هم چسبیده‌اند، البته پوشش داخلی دیگ با مواد نچسب مانند تفلون و ... پوشش داده شده تا مانع از چسبیده شدن برنج به دیواره‌ی دیگ شود.

این دیگ درون یک دستگاه یا محفظه قرار می‌گیرد که بدنه‌ی خارجی این محفظه از جنس استیل بوده و در برابر گرما و حرارت مقاومت زیادی دارد. هیتر یا گرم کننده و المنت و برد و سنسور  و... نیز که کار اصلی گرم کردن و پخت و پز را انجام می‌دهند، درون این محفظه قرار گرفته‌اند. استفاده از این دستگاه نیازمند نگهداری و رعایت نکات ایمنی است، که هنگام استفاده نباید از آنها چشم پوشی کرد.

پلوپز و نکات مربوط به ایمنی و نگهداری آن

نکته؛ هنگام استفاده از پلوپز لازم است که چند نکته‌ی مهم را رعایت کنید، تا دستگاه آسیب نبیند و طول عمر مفید پلوپز چند سال افزایش پیدا کند.

1-اگر برای اولین بار است که از پلوپز استفاده می‌کنید، لازم است که حتما دیگ و سوپاپ بخار را از دستگاه جدا کرده و آن را به خوبی بشویید و خشک کنید و دوباره در جای اصلی خود قرار دهید سپس سیم اتصال را به پریز برق وصل کنید.لازم است که حتماً از دیگ بصورت خشک شده استفاده کنید.

2-سعی کنید دیگ را با اسفنج و مواد تمیز کننده بشویید. هرگز از اشیای فلزی یا حتی چوبی نیز برای تمیز کردن دیگ استفاده نکنید چرا که باعث خط و خراش برداشتن بدنه می‌شود. از آنجایی که مواد غذایی داخل دیگ قرار می‌گیرد پس جنس دیگ و نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از آن بسیار اهمیت دارد و نباید کاری کنید تا پوشش تفلونی خط و خراش بردارد. پیشنهاد می‌شود که از کفگیر و ملاقه‌ی پلاستیکی که به همراه پلوپز عرضه می‌شود استفاده نمایید.

3-یک نکته‌ی اساس در استفاده از پلوپز وجود دارد و آن هم این است که دستگاه پلوپز را به دلیل اینکه وسیله‌ای برقی است و دارای قسمت‌های الکتریکی است خیس نکنید و از خیس شدن بدنه‌ی آن خودداری نمایید چرا که بر اثر خیس شدن به قسمت‌های الکتریکی پلوپز نظیر ترموستات، هیتر، برد و ... آسیب وارد می‌شود.

4-یکی دیگر از نکته‌هایی که هنگام استفاده از پلوپز لازم است به آن دقت کنید، نحوه‌ی قرار دادن دیگ داخل محفظه‌ی اصلی پلوپز است. هنگام گذاشتن دیگ داخل پلوپز دقت کنید تا هیچ شی خارجی بین صفحه‌ی گرم کننده و دیگ قرار نگیرد.

5-روشن کردن دستگاه در همان ابتدا به وصل کردن سیم اتصال به برق وابسته است، پس محل اتصال بدنه به سیم اتصال باید همیشه خشک باشد؛ چرا که در صورت خیس بودن محل اتصال بدنه به پلوپز امکان سوختگی پلوپز و سایر خسارت‌های احتمالی وجود دارد. اگر سیم اتصال دارای پارگی یا سوختگی و ... شده باشد، هرگز از آن استفاده نکنید و بلافاصله سیم اتصال را عوض کنید.

مشکلات پلوپز و چگونگی تعمیر آن

چرا پلوپز روشن نمی‌شود؛ یکی از سوال‌هایی است که اکثر کاربران دارند، این است که چرا پلوپز برقی ما روشن نمی‌شود. این مشکل می‌توان 3 دلیل متفاوت داشته باشد. ابتدا بررسی کنید که پریزی که سیم اتصال را به آن وصل کرده‌اید، برق داشته باشد یا اینکه شاید دو شاخه و یا شاید هم سیم رابط مشکل داشته باشد.

چرا پلوپز روشن نمیشه؟ برای رفع این مشکل ابتدا پریز را بررسی کنید که دارای برق باشد می‌توانید از ولت متر استفاده کنید و زمانی که دو شاخه پلوپز به پریز وصل است، ولت متر را به ترمینال‌های پلوپز وصل کنید. اگر برق به پلوپز نمی‌رسد مشکل از دو شاخه یا سیم رابط است. برای اینکه مطمئن باشید مشکل از سیم اتصال نیست، باید سیم را با اهم متر آزمایش کنید واگر هم با باز کردن دو شاخه متوجه شدید که مشکل از دو شاخه است، باید یا مشکل را برطرف کنید و یا دو شاخه را تعویض کنید.

چرا پلوپز روشن نمیشه؟ بعضی مواقع امکان دارد که هیچ از این موارد نباشد ولی اتصالات داخلی دستگاه مشکل داشته باشد. در این حالت باید پلوپز را از برق بکشید و صفحه‌ی زیر پلوپز را باز کرده و سپس صحت اتصالات آن را بررسی کنید. امکان دارد که سیم‌های زیر صفحه بر اثر حرارت بالا سوخته باشند، در این حالت باید سیم‌های سوخته شده را تعویض کنید و یا امکان دارد سیمی از محل اصلی خود خارج شده باشد و یا اینکه سیمی قطع شده باشد. که لازم است سیم قطع شده یا از مدار خارج شده را در مکان مربوطه قرار دهید.

چرا پلوپز روشن نمیشه؟ در برخی مواقع هم امکان دارد که کلید اصلی خراب شده باشد، که با توجه به نوع کلید می‌توانید مشکل را بررسی کرده و حل نمایید. معمولاً برای اطلاع از صحت کارکرد کلید از اهم متر استفاده می‌کنند. به این صورت که رابط اهم متر را به پایه‌های کلید وصل می‌کنیم. اگر کلید سالم باشد، با روشن کردن کلید باید عقربه‌ی اهم متر از جای خود تکان بخورد و با خاموش شدن کلید عقربه به جای اصلی خودش برگردد. البته توصیه می‌شود که پلوپز را به تعمیرات ببرید و یا بسته به برند پلوپز به خدمات پس از فروش برند مراجعه کنید.

چرا برنج در پلوپز می‌سوزد؟

سوختن برنج در پلوپز دلایل متفاوتی دارد، که یکی از آنها شاید مناسب نبودن مقدار آب است. سعی کنید که مقدرا آب را متناسب با میزان و نوع برنج به درستی تنظیم کنید. دلیل دیگری که برای سوختن برنج احتمال می‌رود، خراب شدن برد اصلی پلوپز است، که باید آن به تعمیرات یا باز هم خدمات پس از فروش برند پلوپز خود ببرید.

دلیل اینکه برنج داخل دیگ پلوپز می‌سوزد می‌تواند دلیلش این باشد که ترموستات پلوپز تنظیم نیست. که در این صورت نیازمند تنظیم دقیق ترموستات است. البته در برخی مواقع امکان دارد به دلیل معیوب بودن تایمر برنج بسوزد. تایمر قطعه‌ای است که از طراحی خاصی بهره می‌برد. طراحی و شیوه‌ی کارکرد تایمر به شیوه‌ای است که پس از مدت زمانی بصورت اتومات پلوپز را خاموش می‌کند. اگر این تایمر مشکل پیدا کند، طبیعی است که خبری از خاموشی خودکار نخواهد بود و در ادامه‌ی این روند برنج می‌سوزد.

چرا برنج داخل پلوپز خام است

خام بودن برنج داخل پلوپز می‌تواند چند دلیل مختلف داشته باشد. امکان دارد دیگ یا قابلمه به خوبی داخل پلوپز قرار نگرفته باشد و یا اینکه جسمی خارجی بین صفحه‌ی گرم کننده و قابلمه وجود داشته باشد و یا اینکه امکان دارد میزان برنج داخل قابلمه مناسب نباشد. البته احتمال هم دارد که برد اصلی پلوپز خراب شده باشد.

ارور E4 در پلوپز

یکی از ایراداتی که امکان دارد برای هر کسی پیش بیاید، ارورهایی که بر روی نمایشگر نمایش داده می‌شود. ارور E4 و E3 و E2 و E1 است. این ایرادها نشان از مشکل الکترونیکی پلوپز دارند و برای رفع آنها باید با تعمیرکار متخصص مشورت کنید. ارور E4 در پلوپز مربوط به سنسور دماست و امکان دارد به دلایلی مانند شل شدن سوکت، قطع شدن سیم و یا خراب شدن سنسور اتفاق بیفتد.

ارور E2 در پلوپز

ارور E2 یکی دیگر از مشکلات پلوپز دیجیتالی است که باعث متوقف ساختن فرآیند پخت می‌شود. با نمایش دادن این ارور به مدت 15 دقیقه صبر کنید، سپس دوباره کلید روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. 


طرز تهیه پخت برنج در پلوپز

خرید بهترین پلوپز چند کاره

پلوپز چی بخرم ؛ راهنمای خرید پلوپز

طرز استفاده از پلوپز چند کاره

چه غذاهایی را میشه در پلوپز پخت ؟

 

 

 

دیدگاه ها
دیدگاه های این محصول
ماعده فرج اللهی ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ (4)
چرا آب در پلوپز چند کاره بخار میرود

m ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ (4)
سلام،پلوپز چند کاره رفته روی E2و نمیدونم چطور خارج میشه چون قبلا این اتفاق افتاده و اونقدر بهش ور رفتم تا به هر حال درست شده شما میگید ارور اما به هر حال این اتفاق قبلا افتاده و رفع شده مشکل اینجاست که پلوپز از روز اول دفترچه استانداردی نداشت و خیلی عجیب بود هیچ نکته ای در مورد چگونگی روشن شدن یعنی وقتی مثلاخاموش میشه خود بخود می ره روی گرم نگه داشتن اینکه چگونه از این حالت خارجش کنیم ننوشته تا اینکه آنقدر بهش ور رفتم تا فهمیدم چطور خارج میشه فکر میکنم همین رفتن به این حالت ای دو هم با انجام کارهایی روی صفحه نمایشش یعنی لمس کلیدهای و نگهداشتن آن برطرف شود راستش اصلا امکان مراجعه به تعمیر کار وجود نداره و از طرفی در حال حاضر تنها وسیله پخت و پز ما همین پلو پز هست واقعا نمیدانم چکار کنم و مطمئن هستم که هیچ تعمیرکاری اینجا قادر به تعمیر این پلوپز نیست خواهشا راهنمایی بفرمائید و در مورد روشهای متعدد استفاده از صفحه نمایش و تنظیمات و چگونگی به کار گیری تمام کلیدهای لمسی و فعال و غیر فعال شدن آن توضیح دهید ممنون
مدیریت سایت ۱۹ خرداد ۱۴۰۱
سلام و درود لطفاً با مرکز خدمات پس از فروش 02145114 تماس بگیرید.
ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.