طرز استفاده از چرخ گوشت

طرز استفاده از چرخ گوشت

طرز استفاده از چرخ گوشت

چرخ گوشت‌ها از دستگاه‌های پرکاربرد در آشپزخانه هستند، که کارکردی راحت و سریع دارند. از چرخ گوشت برای چرخ کردن گوشت و خرد کردن قطعات بزرگ به قطعات و تکه‌های کوچک تر استفاده می‌شود. استفاده از چرخ گوشت تنها به رستوران و انواع غذای آماده و ... محدود نمی‌شود و پای آن به خانه نیز باز شده است. استفاده از چرخ گوشت در خانه برای کارهای کوچک و مصارف خانگی است، طبیعی است چرخ گوشتی که برای مصارف خانگی به کار می‌رود از نظر قدرت و طراحی و ساختار با چرخ گوشت صنعتی متفاوت است، پس قبل از خرید چرخ گوشت حتماً نیاز و کارآیی مورد انتظار خود را تعیین کنید و بر اساس نیازتان بهترین چرخ گوشت را خریداری نمایید. در این مقاله قصد داریم طرز استفاده از چرخ گوشت را با هم بررسی کنیم، تا بتوانید از حداکثر توانایی چرخ گوشت بهره ببریم. پس با ناسا الکتریک همراه باشید.

کارآیی چرخ گوشت

چرا چرخ گوشت بخریم و از آن چه استفاده‌ای می‌توان کرد! از چرخ گوشت می‌توان برای چرخ کردن گوشت و خرد کردن پیاز و حتی در بعضی از چرخ گوشت‌ها برای له کردن میوه‌هایی مانند گوجه فرنگی و ... می‌توان استفاده نمود. گوشت چرخ کرده بیشتر برای درست کردن غذاهایی مانند کوفته، شامی کباب یا کباب تابه‌ای، همبرگر و پیتزا و ...کاربرد دارد. بنابراین یکی از پرمصرف‌ترین مواد اولیه گوشت چرخ کرده است. اهمیت گوشت در رژیم غذایی ایرانی‌ها و بر روی سفره‌ی ایرانی وجود یک چرخ گوشت را در خانه ضروری کرده است.البته با مطالعه‌ دفرتچه راهنمای چرخ گوشت می‌توانید از کارآیی و کاربرد چرخ گوشت بیشتر بهره ببرد.

اجزای تشکیل دهنده‌ی چرخ گوشت

چرخ گوشت‌ها بصورت کلی از دو قسمت تشکیل می‌شوند که شامل بدنه‌ی چرخ گوشت و موتور آن می‌شوند. بدون شک موتور از مهم‌ترین قطعات هر دستگاهی است که کارآیی و بازدهی دستگاه را تعیین می‌کند. چرخ گوشت صنعتی و خانگی از نظر موتور و قدرت با هم تفاوت دارند و در واقع موتوری که در چرخ گوشت خانگی استفاده می‌شود قدرت کمتری داشته و به همین دلیل برای جلوگیری از داغ شدن موتور و وارد آمدن فشار زیاد به آن باید بعد از هر 15 دقیقه کار کردن به دستگاه استراحتی کوتاه بدهید تا موتور دوباره به دمای اولیه‌ی خودش برگردد و خنک شود. برای اینکه طرز استفاده از چرخ گوشت را به خوبی یاد بگیرید، لازم است که ابتدا احزای تشکیل دهنده آن و نحوه‌ی بستن چرخ گوشت را بلد باشید.

نحوه بستن چرخ گوش؛ دهانه‌ی ورودی گوشت

مخزن چرخ گوشت یا همان دهانه‌ی ورودی گوشت یکی از قطعات چرخ گوشت است، که از جنس فلز ضد زنگ بوده و یکی از اولین قطعاتی است که گوشت با آن برخورد می‌کند. در واقع گوشت از طریق دهانه‌ی استوانه‌ای یا ورودی گوشت وارد گلویی شده و به سمت تیغه‌ها هدایت می‌شود و در آنجا مراحل چرخ شدن را یکی پس از دیگری طی خواهد کرد. بنابراین مخزن یا دهانه‌ی استوانه‌ای ورودی به گلویی دستگاه وصل است. همچنین بر روی دهانه‌ی استوانه‌ای یک سینی برای نگهداری قطعات گوشت تعبیه شده است، که به سینی نگهدارنده گوشت معروف است. همچنین یک اهرم پلاستیکی به نام هل دهنده‌ی گوشت نیز به همراه چرخ گوشت عرضه می‌شود، که به گوشت کوب نیز شهرت دارد. با کمک این اهرم هل دهنده می‌توانید قطعات بزرگ گوشت را به سمت گلویی و تیغه‌ها انتقال دهید و دیگر با دست این کار را انجام ندهید، تا حوادث از بروز حوادث ناخوسته جلوگیری شود.

میله‌‎ی حلزونی

یکی دیگر از اجزا و قطعات مهم چرخ گوشت، میله‌ی حلزونی است. این میله به شکل مارپیچ طراحی شده و داخل گلویی دستگاه قرار می‌گیرد. کار این میله‌ی حلزونی انتقال دادن گوشت به سمت تیغه است. میله‌ی مارپیچی حلزونی هم از جنس فلز بوده و کیفیت بالایی دارد. میله‌ی حلزونی علاوه بر انتقال دادن گوشت به سمت تیغه به قرارگیری درست تیغه در جایگاه خودش کمک می‌کند. هنگام استفاده از چرخ گوشت میله‌ی حلزونی را در جای درست خود قرار دهید و واشر آن را به انتهای میله وصل کنید.

تیغه‌ی چرخ گوشت

یکی دیگر از قطعات مهم چرخ گوشت تیغه‌ی آن است، کار اصلی تیغه خرد کردن گوشت به قطعات بسیار کوچک است. تیغه دارای لبه‌های تیز و برنده‌ای است که با کمک این لبه‌های تیز کار خرد کردن گوشت را انجام می‌دهد. معمولاً طراحی تیغه به گونه‌ای است که به شکل چند لایه یا چند پره طراحی می‌شود، تا لبه‌های برنده بیشتر باشد و برش دادن گوشت در مدت زمان کمتری انجام شود. زمانی که گوشت را از طریق دهانه‌ی استوانه‌ای وارد گلویی چرخ گوشت می‌کنید، گوشت بوسیله‌ی میله‌ی حلزونی به سمت تیغه انتقال داده می‌شود و لبه‌های تیز و برنده‌ی تیغه با خرد کردن گوشت به قطعات کوچک تر به استقبال آن می‌روند.

به هنگام استفاده از چرخ گوشت به بستن درست تیغه دقت کنید، باید لبه‌های تیز به سمت بیرون باشند تا بتواند از پس چرخ کردن گوشت برآید. در صورت برعکس بسته شدن قادر به چرخ کردن گوشت نخواهد بود.

شبکه‌ی چرخ گوشت

شبکه‌های چرخ گوشت از دیگر قطعات مهم و کاربردی در چرخ گوشت هستند، که به هنگام استفاده از چرخ گوشت و بستن آن با آنها مواجه می‌شوید. شبکه‌های چرخ گوشت در واقع به میله‌ی حلزونی وصل هستند و گوشتی را که از طریق تیغه خرد شده را با عبور دادن از خود چرخ می‌کنند. شبکه‌ها در 3 مدل ریز، متوسط و درشت وجود دارند و جنس آنها از استیل ضد زنگ است. دقت کنید که به هنگام استفاده از چرخ گوشت، شبکه باید حتماً روی تیغه و به درستی نصب شود تا چرخ گوشت کار کند.

نکته‌ی مهم  دیگری که به هنگام استفاده از چرخ گوشت اهمیت دارد، نحوه تمیز کردن شبکه‌های چرخ گوشت است. در واقع بهتر است که شبکه‌های چرخ گوشت را با اب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید و البته منافذ آن را هم به خوبی پاک کنید تا اثری از قطعات ریز گوشت بر روی شبکه‌ها باقی نماند. اکنون که با قطعات مختلف چرخ گوشت آشنا شده‌اید به راحتی می‌توایند چرخ گوشت را ببنیدید و از آن استفاده کنید.

کاربرد پنجره‌های چرخ گوشت ( شبکه‌ها)

پنجره‌ها یا شبکه‌های چرخ گوشت یکی از قطعات کاربردی چرخ گوشت‌ها هستند که با کمک آنها می‌توان گوشت را در اندازه‌های مختلف ریز، متوسط و درشت چرخ کرد. در واقع شبکه‌های که در چرخ گوشت استفاده می‌شوند دارای منافذ متعددی می‌باشند و این منافذ اندازه‌های مختلفی دارند. اندازه‌ی این منافذ میزان چرخشدن گوشت را تعیین خواهد کرد. معمولاً 3 شبکه‌ای که همراه چرخ گوشت‌ها عرضه می‌شوند دارای اندازه‌های ریز، متوسط و درشت می‌باشند. این اندازه‌ها امکان چرخ کردن گوشت را در سایز مختلف فراهم می‌آورد. بنابراین بسته به نیاز و غذایی که قصد درست کردنش را دارید، می‌توانید پنجره‌ی مناسب را انتخاب کرد و گوشت را با اندازه‌ی دلخواه چرخ کرد. پس برای استفاده از چرخ گوشت لازم است که کارآیی‌های متنوع این پنجره‌ها را بشناسید.

کاربرد لوازم جانبی چرخ گوشت

به همراه چرخ گوشت لوازم جانبی متعددی عرضه می‌شود، که شامل قطعات کباب ساز، کبه ساز و سوسیس ساز می‌شود. در واقع این قطعات از جنس پلاستیک با کیفیت تولید شده‌اند و با وصل کردن آنها به محل خروجی گوشت می‌توان گوشت چرخ شده را به انواع شکل‌ها درآورد. برای تهیه‌ی انواع کباب کافی است که قطعه‌ی کباب ساز را به خروجی گوشن چرخ وصل کنید، یا اینکه برای تهیه‌ی انواع سوسیس خانگی قطعه‌ی سوسیس ساز را به محل خروجی گوشت یعنی به تیغه وصل نمود. اهرم هل دهنده یا پوشر نیز برای هل دادن گوشت به سمت تیغه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استفاده از چرخ گوشت از این لوازم جانبی و قطعات نیز استفاده نمایید تا منوی غذایی متنوع تری را در اختیار داشته باشید.

طرز کار با چرخ گوشت

کار کردن با چرخ گوشت بسیار ساده است و کافی است که ابتدا سوکت برق چرخ گوشت را به پریز برق وصل نمایید. از سلامتی سیم برق و دو شاخه مطمئن شوید، تا به هنگام استفاده مشکلات ناخواسته پیش نیاید. تکه‌های گوشت را که قرار است چرخ کنید، روی سینی گوشت قرار دهید سپس آنها را تکه تکه از راه دهانه‌ی استوانه‌ای وارد گلویی چرخ گوشت نمایید. برای اینکه گوشت سریع‌تر به تیغه برسد می‌توانید از هل دهنده استفاده کنید. با رسیدن تکه‌های گوشت به میله‌ی حلزونی و چرخش میله، تکه‌ها گوشت در لا به لای پیچ‌های میله گیر کرده و هماهنگ با آن حرکت می‌کنند، تا در نهایت گوشت را به تیغه می‌رسانند.

به محض برخورد گوشت و تیغه، کار برش دادن و خرد کردن گوشت آغاز می‌شود. تیغه‌ با لبه‌ی تیزی که دارد تکه‌های گوشت را به قطعات بسیار ریز تبدیل می‌کند. اکنون نوبت آن است که قطعات ریز گوشت در برخورد با شبکه و عبور از آن چرخ شده و در اندازه‌ای مناسب با منافذ شبکه چرخ شود. در نهایت برای اینکه به بافت مناسبی از گوشت برسید، می‌توانید گوشت را دوبار یا سه بار چرخ کنید.


چرخ گوشت چی بخرم؟ راهنمای خرید چرخ گوشت

10 راهکار برای افزایش عمر چرخ گوشت

معرفی 7 غذای لذیذ با گوشت چرخ کرده

خرید چرخ گوشت

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.