طرز تهیه کیک ساده بدون فر

طرز تهیه کیک ساده بدون فر

طرز تهیه کیک خانگی ساده بدون فر

طعم لذت بخش کیک‌های خانگی ساده از دلایل رونق تهیه کیک در خانه است. طعم لذیذ این کیک‌ها از یک سو و سادگی درست کردن آنها بدون نیاز به فر، از سوی دیگر باعث شده به جای خرید کیک از قنادی و شیرینی پزی‌ کیک‌های خوشمزه را در خانه تهیه کنند. خلق طعم‌های جدید و واقعی از مواد اولیه و ساده تنها از پس دستانی هنرمند و عاشق برمی‌آید. در این مقاله قصد داریم طرز تهیه کیک خانگی ساده را بدون نیاز به فر مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم، پس با ما همراه باشید.

خوردن کیک‌‌های خوشمزه و شیرینی‌های لذیذ برای وعده صبحانه می‌تواند آغازگر یک روز عالی و پر از انرژی باشد. البته تهیه و خوردن کیک تنها به صبح محدود نمی‌شود، بلکه به عنوان کامل‌ترین عصرانه نیز می‌توان کیک ساده وانیلی را سرو نمود و لحظات شادی بخشی را خلق کرد. شاید درست کردن کیک برای بعضی از کاربران به داشتن فر و مایکروفر محدود شده باشد، اما عده‌ای هستند که بدون نیاز به فر هم می‌توانند کیک‌هایی ساده با پف زیاد تهیه کنند، از جمله راه‌هایی که برای تهیه کیک خانگی بدون فر وجود دارد، می‌توان به قابلمه، کیک پز خانگی، پلوپز‌های چند کاره، فر تنوری و ... اشاره کرد.


بیشتر بخوانید؛ طرز تهیه کیک شکلاتی


خوشمزه‌های لازم برای تهیه کیک ساده وانیلی قابلمه‌ای 

تخم مرغ 3 عدد
وانیل 1/4 قاشق چای خوری
شکر 1 لیوان
آرد سفید قنادی 2 لیوان
روغن مایع 1/2 لیوان
شیر  1/2 لیوان
بکینگ پودر 2 قاشق چای خوری
همزن برقی 1 عدد

 

مراحل تهیه کیک ساده وانیلی قابلمه‌ای

مرحله اول برای تهیه کیک ساده وانیلی؛ ابتدا مواد اولیه لازم برای تهیه کیک ساده وانیلی را تهیه کنید، ابتدا باید همه این مواد را در دمای محیط بگذارید، تا دمای آنها به دمای محیط برسد. سپس تخم مرغ ها را شکسته و داخل ظرف یا کاسه همزن برقی کاسه ‌دار بریزید و وانیل و شکر را به آن اضافه کنید. این مواد را با کمک همزن به خوبی هم بزنید. هم زدن مواد را تا جایی ادامه دهید، که همه مواد کف کند و رنگ آنها به کرم برسد و تا حدی کِش دار شود. بعد از این مرحله به آرامی روغن مایع و شیر را به مخلوط بیفزایید و دوباره با همزن برقی مواد را هم بزنید. توجه کنید که فقط چند دقیقه همزن را روشن کنید و به محض اینکه همه مواد اولیه با هم ترکیب شدند، آن را خاموش کنید.


بیشتر بخوانید؛ نکات مهم خرید همزن برقی کاسه دار


مرحله دوم؛ بعد از اینکه مخلوط یکدستی از تخم مرغ و شکر و وانیل و روغن مایع و شیر را تهیه کردید، اکنون نوبت آرد و بکینگ پودر است. برای این کار باید ابتدا آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را از الک بگذرانید، تا مخلوطی تمیز و یکدست از آرد و بکینگ پودر به دست آید. پیشنهاد می‌شود که تا سه مرحله آرد و بکینگ پودر را الک کنید.

مخلوط آرد و بکینگ پودر را سپس به مایه اضافه کنید و به آرامی با مایه مخلوط کنید. بهتر است که با کمک لیسک این کار را انجام دهید و از حرکات دورانی برای مخلوط کردن آرد با دیگر مواد استفاده نمایید. تا جایی کار مخلوط کردن را ادامه دهید، که هیچ گلوله‌ای از آرد داخل مایه مشاهده نشود.

مرحله سوم؛ در تهیه کیک خانگی قایلمه‌ای؛ اکنون که مایه آماده شد، قابلمه‌ای مناسب انتخاب کنید. قابلمه مناسب در واقع قابلمه‌ای است که از نظر اندازه نسبت به اندازه مایه خمیر تناسب داشته باشد. قطر قابلمه نباید کمتر از 20 سانتی‌متر باشد و پیشنهاد می‌شود که بیشتر از 20 سانتی‌متر هم نباشد. اگر از قابلیمه‌ای کوچک با قطر کمتر از 20 سانتی‌متر استفاده کنید، کیک به خوبی مغز پخت نمی‌شود. همچنین در صورت استفاده از قابلیمه بزرگ‌تر، ارتفاع کیک بسیار کاهش می‌یابد و البته زمان پختن کیک نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین دلایل بهتر است که از قابلمه استاندارد با قطر 20 سانتیمتر برای تهیه کیک خانگی ساده وانیلی استفاده شود.

قابلمه را با کمی روغن چرب کنید و هنگام ریختن مایه کیک داخل قابلمه، سعی کنید که کف قابلمه بصورت یکدست پر شود.

مرحله چهارم؛ قبل از اینکه قابلمه را روی گاز بگذارید، 15 دقیقه زودتر باید گاز را روشن کنید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و یک شعله پخش کن بر روی شعله روشن شده بگذارید و اجازه دهید 15 دقیقه گاز در حالت ملایم روشن بماند. سپس دربِ قابلمه حاوی مایه کیک را با دمکن بپوشانید و آن را بر روی قابلمه بگذارید.

قابلمه محبوب را بر روی شعله پخش کن بگذارید و 1 ساعت صبر کنید، تا کیک بصورت ارام و یکنواخت پخته شود. برای اینکه کیک شما پف مناسبی داشته باشد، دربِ قابلمه زودتر از 45 دقیقه برندارید، تا پف کیک نخوابد. بعد از اینکه یک ساعت سپری شد، دربِ قابلمه را بردارید و با کمک یک سیخ چوبی یا خلال دندان تست مغز پخت شدن کیک را انجام دهید.

سیخ چوبی را داخل کیک فرو ببرید و به آرامی سیخ را بیرون بکشید، اگر سیخ بدون چسبیده شدن مواد و به راحتی و تمیزی بیرون آمد یعنی کیک شما آماده شده است؛ اما اگر مواد کیک به سیخ چسبیده شده باشند، یعنی باید کمی صبر کنید و اجازه دهید چند دقیقه بیشتر قابلمه بر روی گاز بماند.

مرحله ششم؛ هر گاه کیک شما آماده شد، درب قابلمه را بردارید تا دمای کیک به آرامی پایین بیاید و کیک خنک شود. آخرین مرحله خارج کردن کیک از قابلمه و برش دادن آن و میل کردنش است. گفتنی است که برای اینکه کیک وانیلی و ساده شما طعم و رنگی فوق العاده داشته باشد، بهتر است از قابلمه‌ای ضخیم با کف نچسب استفاده کنید، تا فرصت کافی برای مغز پخت شدن کیک وجود داشته باشد. اگر قابلمه نازک باشد، زودتر از مغز پخت شدن کیک، اطراف کیک می‌سوزد و باعث می‌شود زحمت‌تان به هدر رود.

بعد از اینکه کیک آماده شد، نوبت تزیین کردنش می‌رسد. برای تزیین کردن کیک راه‌های زیادی وجود دارد، که شامل استفاده از شکلات و گاناش و خامه و .. می‌شود.

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.