طرز تهیه‌ی 3 دسر جذاب و خوشمزه

طرز تهیه‌ی 3 دسر جذاب و خوشمزه

طرز تهیه‌ی 3 دسر جذاب و خوشمزه

دسر از مواد غذایی شیرین تشکیل شده است و بعد از غذای اصلی سرو می‌شود. دسرها تنوع بالایی دارند از شیرینی گرفته تا انواع بستنی و ژله و میوه ‌های خرد شده و ... از بین انواع دسرهای خارجی و ایرانی دسرهایی که از ترکیب میوه و سس شکلات و بستنی و ژله درست شده باشند محبوبیت بالایی دارند. معمولاً نوع دسر با فصل و آب و هوا و همچنین میوه‌های در دسترس تناسب دارد و در واقع در هر فصل دسر مخصوص آن فصل درست می‌شود. البته بعضی از دسرهای همیشه خوشمزه در تمام فصول سال تهیه می‌شوند و درست کردن آنها به فصل خاصی محدود نمی‌شود. اگر شما هم از طرفداران پر و پا قرص دسر هستید، حتماً این مقاله را مطالعه کنید و همراه ناسا الکتریک بمانید.

پای ها از دسرهای محبوبی هستند که همیشه پای ثابت دسرهای پرطرفدارند و پای موز خامه‌ای از بهترین نوع پای‌ها به شمار می‌رود. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که به موز علاقه نداشته باشد، پس طبیعی است که هر دسری هم که با موز درست شود بسیار خوشمزه و البته پرطرفدار از آب درخواهد آمد. این خوشمزگی به خاطر حضور موز است که خاصیت شگفت انگیزی به طعم‌ها می‌بخشد. دسر خوشمزه پای موز خامه‌ای از ترکیب موز و خامه درست شده و قطعاً مزه‌ی حاصل از این ترکیب به یاد ماندنی خواهد بود. اگر تا به حال دسر پای موز خامه‌ای را درست نکرده‌اید، حتما آن را امتحان کنید تا شما هم عاشق طعم جدید و فوق العاده‌ی آن شوید. مراحل تهیه‌ی این دسر کمی پوشیده است دسترو تهیه‌ی آن شامل خمیر پای و پای موز خانگی می‌شود، البته اگر زمان کافی ندارد می‌توانید خمیر پای را بصورت آماده تهیه کنید.

خوشمزه‌های لازم برای تهیه ی خمیر پای

آرد گندم                         یک و یک چهارم فنجان
نمک یک چهارم قاشق چای‌خوری
کره‌ی یخ‌زده پنج قاشق غذاخوری
زرده‌ی تخم‌مرغ یک عدد
آب یخ دو تا سه قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه‌‌ی خمیر پای

فرض بر این است که خمیر پای را خودتان تهیه می‌کنید، پس برای تهیه خمیر پای ابتدا کره را به قطعات کوچکتر برش دهید، سپس با گذاشتن فر روی حرارت 200 درجه سانتی گراد آن را گرم کنید. مخلوط کن را روشن کنید و آرد و نمک را داخل پارچ بریزید و با زدن چند پالس پشت سر هم به مخلوط شدن بیشتر آنها کمک کنید، سپس قطعات ریز کره را به مخلوط آرد و نمک اضافه نمایید و دوباره چند پالس بزنید تا مواد داخل پارچ به شکل گلوله گلوله درآید.


در این حالت زرده‌ی تخم مرغ و آب یخ را درون مخلوط کن بریزید و چند بار پالس بزنید، تا آرد کمی سفت شده و خودش را بگیرد. معمولاً دو قاشق غذاخوری آب یخ برای گرفتن آرد کافی است در صورت نیاز می‌توانید از آب یخ بیشتری استفاده کنید.

اکنون که خمیر آماده است روی سطحی صاف مانند سیتی یا روی میز کمی آرد بپاشید و خمیر را ورز دهید و این کار را تا زمانی که خمیر کمی نرم می‌شود ادامه می‌دهید. بعد از ورز دادن خمیر، نوبت آن است که با استفاده از پلاستیک روی خمیر را بپوشیانید و به مدت یک ساعت آن را داخل یخچال بگذارید. بعد از اینکه خمیر خودش را گرفت آن را از یخچال خارج کنید و بگذارید دمای آن به دمای محیط برسد.

                                                                                            

خمیر را روی سطحی صاف با کمک وردنه باز کنید و آن را داخل قالب تارت بریزید و با کمک انگشت خمیر را به دیواره و کف قالب فشار دهید و آن را بچسبانید، تا خمیر به قالب بچسبد و از آن جدا نشود. در این حالت به مدت 30 دقیقه خمیر را داخل فر بگذارید و بعد از اینکه کامل پخته شد، آن را از فر بیرون آورید.


 

خوشمزه‌های لازم برای تهیه‌ی پای موز خامه‌ای

شکر سفید سه چهارم فنجان
آرد گندم یک سوم فنجان
نمک یک چهارم قاشق چای‌خوری
شیر دو فنجان
زرده‌ی تخم‌مرغ سه عدد
کره دو قاشق غذاخوری
عصاره‌ی وانیل یک و یک چهارم قاشق چای‌خوری
موز چهار عدد
خامه                                    به مقدار لازم

 

 

 

پای موز خامه‌ای طرز تهیه‌ی راحتی دارد، کافی است موز را پوست بگیرید و آن را حلقه حلقه کنید سپس زرده‌ی تخم مرغ را با چنگال به خوبی هم بزنید. شکر، ارد و نمک را داخل مخلوط کنید و شیر را به آن بیفزایید و دوباره هم بزنید تا مخلوط شوند. مواد را داخل ماهیتابه ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید و به آرامی مواد را هم بزنید و اجازه دهید مواد به مدت 2 دقیقه روی حرارت بماند و به خوبی با هم مخلوط شود.

مخلوط آرد را با زرده‌ی تخم مرغ مخلوط کنید و آن را روی حرارت ملایم به مدت 2 دقیقه بگذارید . سپس کره و عصاره‌‎ی وانیل را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا ترکیبی نرم درست شود. در آخر مخلوط را از روی حرارت بردارید و آن را خاموش کنید.

خمیر پای آماده شده را داخل کاسه یا هر ظرف دیگری که قرار است پای موز را در آن سرو کنید بریزید و مواد را کف آن بریزید. روی مواد موزهای حلقه شده را قرار دهید و آن را داخل فر بگذارید بعد از 10 دقیقه پای موز را از فر بیرون آورید. بعد از اینکه خنک شد روی آن را با خامه بپوشانید و سپس خامه را صاف کنید و دوباره حلقه‌های موز را روی خامه بچینید. اکنون دسر پای موز خامه‌ای آماده است از وردنش لذت ببرید.


دسر تیرامیسو

تیرامیسو یکی از دسرهای محبوبی است که ریشه‌ی ایتالیایی دارد و خوشمزگی‌اش آن را به سرزمین‌های مختلفی کشانده است. این دسر فوق العاده خوشمزه طرز تهیه‌ی ساده‌ای دارد و در عرض یک چشم بر هم زدن آماده خواهد شد.

خوشمزه‌های لازم برای تیرامیسو

زرده‌ی تخم‌مرغ شش عدد
شکر سفید سه چهارم فنجان
شیر دو سوم فنجان
خامه‌ی زده شده یک و یک چهارم فنجان
عصاره‌ی وانیل نصف قاشق چای‌خوری
پنیر ماسکارپونه ۴۵۰ گرم
قهوه‌ی دم کرده یک چهارم فنجان
بیسکوییت لیدی فینگرز یک بسته
پودر کاکائو یک قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه تیرامیسو

قبل از هر چیزی زرده‌ی تخم مرغ و شکر را به خوبی با هم مخلوط کنید و شیر را به آن اضافه کنید. مواد را داخل ماهیتابه ای ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید و تا زمانی که موا به جوش می‌آید، آنها را هم بزنید. بعد از به جوش آمدن مواد، ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و محتویات داخل ماهیتابه را درون کاسه‌ای خالی کنید. کاسه را به مدت یک ساعت داخل یخچال بگذارید تا دمای آنها کاهش یافته و خنک شود.

در کاسه‌ای خامه و وانیل را به خوبی هم بزنید و مخلوط خنک شده‌ی زرده‌ی تخم مرغ را که مرحله‌ی قبل آماده کردید به آن اشافه کنید و هم بزنید. پنیر ماسکارپونه را هم به مواد بیفزایید و دوباره هم بزنید تا همه ی مواد به خوبی با هم مخلوط شوند.

قهوه را دم کنید و آن را داخل کاسه‌ای بریزید. بیسکوییت‌های لید فینگرز را را با قهوه نم دار کنید یعنی پشت و روی بیسکوییت‌ها را به قهوه آغشته نمایید.


در ظرفی مخصوص که بهتر است پیرکس باشد، یک ردیف بیسکوییت قرار دهید( بیسکوییت‌هایی که با قهوه مرطوب شده‌اند). سپس روی آنها را با مخلوط ماسکارپونه و خامه‌ی زده شده بپوشانید و دوباره روی آن بیسکوییت قرار دهید و دوباره مخلوط ماسکارپونه و خامه زده شده  این کار را ادامه دهید و در نهایت روی لایه‌ی آخر پودر کاکائو بریزید. تیرامیسوی خوشمزه‌ی آماده شده را به مدت 6 ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود و خوب بگیرد. سپس آن را از یخچال درآورید و میل نمایید.

طرز تهیه‌ی کیک هویج و گردو

کیک یکی از دسرهای محبوب و پر استفاده‌ای است که بسیار پر طرفدار بوده و طعم‌های مختلفی دارد که هویج و گردو یکی از خوش طعم‌ترین و لذیذترین کیک‌هاست. از خواص بی شمار هویج علاوه بر داشتن ویتامین A، فیبر و پتاسیم و ...کاهش وزن، کاهش احتمال ابتلا به سرطان و ... را نیز می‌توان نام برد. پس کیک هویج و گردو علاوه بر اینکه طعم فوق العاده‌ای دارد، بسیار مفید هم بوده و طرز تهیه‌ی آن بسیار راحت می‌باشد.

خوشمزه‌های لازم برای تهیه کیک هویج و گردو

هویج رنده شده               شش فنجان
شکر قهوه‌ای یک فنجان
کشمش یک فنجان
تخم‌مرغ چهار عدد
شکر سفید یک و نیم فنجان
روغن یک فنجان
عصاره‌ی وانیل دو قاشق چای‌خوری
آرد سفید سه فنجان
جوش شیرین یک و نیم قاشق چای‌خوری
نمک یک قاشق چای‌خوری
پودر دارچین چهار قاشق چای‌خوری
گردوی خرد شده یک فنجان

 

طرز تهیه کیک هویج و گردو

کیک خوشمزه‌ی هویج و گردو دستور تهیه‌ی ساده‌ای دارد، کافی است هویج‌ها را در اندازه‌ی متوسط رنده کنید و آنها را با شکر قهوه‌ای مخلوط نمایید. مخلوط شکر قهوه‌ای و هویج را به مدت 60 دقیقه به حال خودشان رها کنید و بعد از 1 ساعت میزان مشخصی کشمش به مخلوط هویج اضافه نمایید.

فر را روشن کرده و آن را بر روی حرارت 175 درجه‌ی سانتیگراد تنظیم کنید، تا گرم شود. در فاصله‌ای که فر در حال گرم شدن است، شما تخم مرغ‌ها را هم بزنید و سپس شکر، وانیل و روغن را به تخم مرغ‌ها اضافه نمایید و دوباره هم بزنید. جوش شیرین، پودر دارچین و نمک را هم اضافه کنید و تا این مواد به خوبی با هم ترکیب نشده‌اند دست از هم زدن برندارید. سپس مخلوط هویج را به همراه گردوی خرد شده به مواد اضافه کنید و آنها را با هم مخلوط کنید. اکنون مواد کیک آماده است.

قالب کیک را با کره یا روغن چرب کنید و مواد کیک را به آرامی درون قالب بریزید. با گذشت این چند دقیقه فر حسابی گرم شده و حالا قالب را داخل فر بگذارید و اجازه دهید 45 دقیقه آنجا بماند. زمانی که از پختن کیک مطمئن شدید آن را از فر بیرون آورید. معمولاً برای اطلاع از پخته شدن کیک از همان روش سنتی استفاده می‌شود، یک خلال دندان یا نوک چنگال را وارد کیک کنید، اگر مواد کیک به خلال دندان نچسبید نشان از پخته شدن کیک دارد؛ اما اگر مواد به خلال چسبید یعنی کیک هنوز پخته نشده است و باید زمان بیشتری داخل فر بماند.


طرز تهیه کیک شکلاتی

طرز تهیه کیک ساده بدون فر

خرید همزن

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.