دلایل خرید لوازم خانگی ایرانی چیست؟

دلایل خرید لوازم خانگی ایرانی چیست؟

از گذشته تا کنون

طی چند سال گذشته تغییر و تحولات چشم‌گیری در بازار خرید و فروش کالا رخ داده است. این تغییرات بر روی همه اصناف تاثیر قابل توجه‌ای گذاشته است. یکی از این صنف‌ها که تحولات در آن مشهود است صنف لوازم خانگی ایرانی می‌باشد.
با تکیه بر این موضوع که 99% کارهای روزمره با کمک همین لوازم مخصوصا قسمتی که مربوط به منزل است انجام می‌شود؛ باید در نظر داشت تغییرات بازار بر روی خانواده‌ها سبک زندگی و نوع خرید نیز کم تاثیر نبوده است.
لوازم خانگی برقی یکی از آن دسته محصولات مهم بازار هستند که نبض اقتصاد، خرید و فروش را در دست گرفته‌اند. زیرا همه اقشار جامعه با هر میزان درامد و بودجه‌ای مجبور به خرید و تهیه اکثر این لوازم خانگی مهم هستند.
مخصوصا آن دسته از ازواجی که در شرف ازدواج هستند، برای تهیه مایحتاج اولیه زندگی خود مجبور هستند به این بازار رو کنند.
بازاری که در چند سال گذشته تغییرات زیادی در آن روی داده است. گران شدن دلار که با خود گرانی بیداد کننده‌ای را به همراه داشته و بر روی قیمت لوازم خانگی نیز کم‌تاثیر نبوده است.
از طرفی با این گرانی‌ها وارد کردن اجناس باکیفیت خارجی مانند قبل صرفه نداشته و برخی از واردکنندگان سودجو، آوردن لوازم کم کیفیت را ترجیح داده‌اند.

ممنوعیت ورود کالای خارجی

البته این مطلب که آوردن کالاهای خارجی غیر قانونی و قاچاق محسوب شده‌است نیز خود جای بحث دارد.

گرانی و ممنوعیت ورود کالاهای خارجی دست به دست هم دادند تا برندهای متقلب از این وضعیت به نفع خود استفاده و با تولید و جعل کالاهای تقلبی جیب خود را پر از پول کنند و به مصرف کننده و قدرت خرید آن‌ها اهمیت ندهند.

برندهای داخلی

در این میان برندهای داخلی نظیر ناساالکتریک دست به کار شده و با در نظر گرفتن وضعیت نابه‌سامان بازار سعی در نشان دادن خود داشته‌اند. آن‌ها با تولید لوازم خانگی و کالاهای باکیفیت و قیمت مناسب سعی بر فراهم کردن قدرت خرید برای خانوارها کرده‌اند.

250 کارخانه؟

شاید باورتان نشود ولی در حال حاضر 250 کارخانه تولید داخلی لوازم خانگی در ایران وجود دارد که مشغول تولید، مونتاژ یا هر چیزی که نامش را می‌گذارند، هستند.
درست است در ایران به‌گونه‌ای جا افتاده که همیشه اجناس و کالاهای خارجی دارای ارج بیشتری بوده‌اند؛ اما با این گرانی‌ و ممنوعیت‌ها دیگر پیدا کردن کالاهای اورجینال خارجی به سختی امکان‌پذیر است.

کالاهای اورجینال در مرزها

البته ما منکر این نمی‌شویم که فروشگاه‌های معتبری در سراسر ایران بخصوص شهرهای مرزی هستند که با اطمینان می‌توان از آن‌ها کالاهای اورجینال را خریداری کرد.

قشر متوسط جامعه، هدف ماست

اگر بخواهیم قشر متوسط جامعه را به عنوان جامعه آماری خود قرار دهیم متوجه می‌شویم طی چند سال گذشته افراد به سمت خرید کالاهای تولید داخل با کیفیت بالا روی آورده‌اند و ترجیح می‌دهند محصولات تولید ملی خود را خریداری کنند.

افزایش خرید کالاهای ایرانی چه تاثیری بر جامعه گذاشته است؟

-    از تاثیرات مهم آن می‌توان به بالا رفتن سطح اشتغال برای جوانان اشاره کرد.
-    رشد و توسعه اقتصاد کشور
-    حمایت از تولیدات داخلی
-    دسترسی آسان به قطعات در هنگام خرابی و احتیاج
-    گارانتی و خدمات پس از فروش داشتن محصولات

ناساالکتریک و پارس خزر

برندهای معتبر زیادی در سطح ایران مانند ناساالکتریک و پارس خزر وجود دارند که توانسته‌اند با ارائه محصولات با کیفیت و خدمات پس از فروش صحیح، پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان باشند.

نمی‌توان بی‌گدار به آب زد

به دلیل تنوع بالای برندهای مختلف ایرانی و خارجی هیچ فردی نمی‌تواند بی‌گدار به آب زده و بدون تحقیق و پرس‌وجو پول هنگفتی را برای خرید لوازم خانگی صرف کند.
شرایط اقتصادی حال حاضر ایران به‌گونه‌ای نیست که بتوان ریسک کرد و اگر خرید رضایت بخشی نداشتید، بتوانید فورا آن را جایگزین و یا معاوضه کنید.

با 400 هزار تومان بهترین جاروبرقی بازار را بخرید!

اگر بخواهیم قیمت هر محصول را در بازار با 3 سال قبل خود مقایسه کنیم متوجه می‌شویم هر دستگاه افزایش قیمتی حداقل 4 برابر داشته است.
مثلا جاروبرقی که تا 3 سال پیش بهترین مدل آن را می‌توانستید با 400 هزار تومان خریداری کنید در حال حاضر نمی‌توانید با این قیمت حتی به آن فکر کنید.
پس نمی‌توان گفت: اگر جارویی که خریده‌ام خوب و با کیفیت نبود به راحتی آن را عوض می‌کنم چون در حال حاضر واقعا نه از نظر اقتصادی به صرفه است و نه این‌که شرایط این‌گونه ریسک‌ها فراهم است.
پس هنگام خرید هرگونه لوازم خانگی سعی کنید با تحقیق در آن زمینه بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

ایرانی بخرید

در بازار رقابتی امروز، برندهای ایرانی هستند که پا به پای رقبای خارجی خود آمده و جایگاه بخصوصی را در بازار پرتلاطم امروزی حفظ کرده‌اند.
شاید اگر چند سال قبل بود کم‌تر کسی به خرید کالای ایرانی فکر می‌کرد ولی امروزه علاوه بر وجود مشکلات اقتصادی باید این موضوع را در نظر بگیریم که برندهای ایرانی نیز محصولات خود را ارتقا داده و توجه بیشتری به کیفیت و سلیقه خانواده‌های ایرانی کرده‌اند.

یک مثال ساده برایتان می‌آوریم

شما فروشگاه معتبری را انتخاب کرده و قصد خرید یک چرخ‌گوشت خارجی را دارید اما با در نظر گرفتن این مسئله که امکان دارد در آینده قطعات مورد نیاز دستگاه به راحتی پیدا نشود از تصمیم خود صرف نظر می‌کنید.
در این لحظه ترجیح می‌دهید با کمی تحقیق یکی از چرخ گوشت‌های برند ناساالکتریک، را انتخاب ‌کنید و هنگام خرید کارت گارانتی معتبر آن را از فروشنده تحویل بگیرید.

ذهنیتی که راجع‌به گارانتی وجود دارد

برخی بر این باور هستند که گارانتی محصولات ایرانی از اعتبار چندانی برخوردار نیستند وبعضی شرکت‌ها فقط هدفشان فروش است نه ارائه خدمات صحیح به مشتریان.البته ما نه این موضوع را تایید و نه تکذیب می‌کنیم بلکه بر این باوریم اگر در تمامی انتخاب‌ها و خریدهایمان با چشمی باز انتخاب کنیم آن انتخاب و خرید کم‌تر با شکست مواجه می‌شود.

گارانتی ناساالکتریک

نمونه بارز برای این مثال، کارت گارانتی‌های معتبر شرکت ناساالکتریک است. تمامی لوازم خانگی برقی برند ناساالکتریک دارای 18 ماه گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش می‌باشند.
خدمات پس از فروش فعال که همپای مشتریان مشکلات مربوط به محصولات را بررسی و برطرف می‌کنند قطعا قابل توجه و اطمینان است.
ناساالکتریک با اولویت قراردادن این واحد و توجه قابل تحسینی که به این واحد دارد باعث موفقیت زیاد خود و جلب رضایت مصرف کنندگان شده‌است.
این مسئله که در همه کشورها برندهای معتبر و غیر معتبر، اجناس با کیفیت  و بی‌کیفیت وجود دارد غیر قابل انکار است.
پس بیاییم با بالا بردن سطح اطلاعات خود نسبت به برندهای معروف ایرانی، کالاهای تولید داخلی، را خریداری کنیم و با این‌کار باعث به وجود آمدن ایده‌های جدید در ذهن جوانان و ایجاد اشتیاق و پیشرفت بیشتر آنان شویم.

کالای ایرانی را جوانان همین مرز و بوم تولید یا مونتاژ می‌کنند. پس با در نظر گرفتن این مسئله، با دیدی باز و درست انتخاب کنیم و  برچسب کم کیفیتی را از روی برندهای ایرانی برداریم و ارزش و بهای بیشتری را به خود و کالاهایی که نشان‌دهنده هویت
ماست بدهیم.
 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.