راهنمای خرید بهترین چای ساز

راهنمای خرید بهترین چای ساز

راهنمای خرید چای ساز؛ کدام چایی ساز را بخرم؟

چای ساز برقی از لوازم خانگی کاربردی در آشپزخانه است، که برای تهیه و دم کردن سریع چای استفاده می‌شود. محبوب بودن چای در بین ایرانی‌ها را نمی‌توان انکار کرد. این نوشیدنی گرم در همه فصل‌ها حتی در تابستان هم بسیار پرمصرف است. دلیل این محبوبیت به عادات و آداب و رسوم ما ایرانی‌ها برمی‌گردد، که چای در تمامی مراسماتِ ما به عنوان گل سر سبد جمع حضور دارد. بطوری که سر کردن شب و روز و دورهمی‌ها بدون نوشیدن چای غیر ممکن به نظر می‌رسد. عطر و طعم خاص در کنار خاصیت آرامش بخشش باعث شده تا به فکر تهیه وسیله‌ای کاربردی برای این نوشیدنی دوست داشتنی بود. با اینکه اکثر خانه‌ها سماور گازی یا برقی دارند؛ اما استفاده از سماور و درست کردن چای بوسیله آن ممکن است کمی زمان بر باشد؛ اما دستگاه چای ساز برقی با توجه به سرعت بالایی که دارد، می‌تواند جایگزینی مناسب برای سماور باشد. چای ساز در واقع انواع متفاوتی دارد، که شامل انواع چای ساز دارای استند و چای ساز بدون قوری و انواع دم آورها می‌شود. در این راهنمای خرید ما می‌خواهیم راهنمای خرید چای ساز و نکات مهم در خرید آن را بررسی کنیم.

چایی ساز دم آور

دم آور نوعی چای ساز است، که از کتری و قوری و پایه تشکیل شده است. در این محصولات، قوری بر روی کتری قرار داده می‌شود. در این مدل چای ساز، چای طعم و رنگ بسیار دلنشینی دارد و یادآور طعم چای با سماور است. دقت داشته باشید زمانی که از سماور برای تهیه چای استفاده می‌کنید، به دلیل اینکه قوری بر روی سماوری قرار گرفته و توسط حرارت ملایم سماور، چای دم می‌کشد. بنابراین چای آن طعم و بوی خاصی دارد. دم آورها نیز دقیقا به این صورت طراحی شده‌اند، به این صورت که قوری بر روی کتری قرار گرفته و به همین دلیل چای داخل آن با حرارت بخار اب دم می‌کشد. بنابراین طعم و بوی چای که با این چای ساز درست می‌شود، هوش از سرتان خواهد برد.

چای ساز دم آور

  • مزایا

دم آوردن چای بوسیله بخار آب و تهیه چای خوش عطر

  • معایب

ارتفاع زیاد بر اثر قرار گرفتن قوری بر روی کتری

چای ساز استند دار

چای ساز استند دار یا همان چای ساز برقی، همان دستگاه برقی معروفی است که با شنیدن نام چای ساز در ذهن همه تداعی می‌شود. یک استند یا پایه به همراه کتری و قوری که هر دو بر روی استند قرار داده می‌شوند. صفحه چای ساز مجهز به المنت می‌باشد، که وظیفه گرم کردن و به جوش آمدن آب و دم کشیدن چای را بر عهده دارد. از بارزترین مشخصه‌های چای ساز استند دار می‌توان به طراحی زیبا و شکیل آنها اشاره کرد، که امکان گذاشتن چای ساز بر روی کابینت را فراهم آورده است. این نوع چای ساز این روزها طرفداران زیادی دارد و دلیلش به عملکرد سریع آنها مربوط می‌شود، که در مدت زمانی کوتاه چای تازه و خوش طعم را آماده می‌سازد. دقت داشته باشید هنگام استفاده از چای ساز برقی نباید اجازه دهید که چای زیاد بر روی صفحه بماند، چرا که باعث به جوش آمدن چای شده و هم اینکه طعم و مزه چای را تغییر می‌دهد.

چای ساز استند دار

  • مزایا

ظاهر و طراحی شکیل

مناسب برای آشپزخانه‌های امروزی

عملکرد سریع در تهیه چای

  • معایب

امکان از دست رفتن طعم و مزه چای بعد از نیم ساعت

جنس کتری یا مخزن آب

کتری یا مخزن آب در و اقع یکی از اجزای اصلی چای ساز است، چرا که در تماس مستقیم با آب بوده و جنس آن بر روی طعم و کیفیت آب تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین جنس کتری هنگام خرید چای ساز از اهمیت بالاییی برخوردار است. در کل از دو جنس شیشه‌ای و استیلی برای کتری استفاده می‌شود. شیشه‌ای بودن کتری باعث افزایش زیبایی دستگاه می‌شود؛ اما مشکل اینجاست که شیشه در مقابل آهک و مواد معدنی موجود در آب مقاوم بوده و به جای جذب آنها به بدنه، این مواد بصورت لایه‌ای از جرم و چربی بر روی سطح آب می‌نشینند و دقیقاً چای که با این آب درست می‌شود، همین لایه از جرم را بر روی سطح خود دارد. این لایه طعم و رنگ و کیفیت چای را تغییر خواهد داد. پس برای تهیه یک چای دبش علاوه بر کیفیت آب، جنس چای ساز نیز موثر می‌باشد.

 اما اگر کتری استیل باشد، با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد؛ چرا که بدنه استیل با جذب مواد معدنی و آهکی آب از تشکیل چنین لایه‌ای جلوگیری می‌کند و طعم و مزه چای اصیل و واقعی خواهد بود. در چای ساز استیل آهک و مواد معدنی و جرم بر روی کف و دیواره کتری نشسته و بر روی سطح آب نمی‌ماند. اما این آهک هم به مرور زمان بر روی کارآیی دستگاه تاثیر گذاشته و باعث می‌شود مدت زمان بیشتری صرف جوشاندن آب شود.

مضرات چای ساز استیل

یکی از مضراتی که چای ساز استیل دارد، مربوط به تجمع آهک و تشکیل دیواره آهکی بر روی کف و دیواره کتری است. سوالی که برای برخی مصرف کنندگان پیش می‌آید این است که آیا چای ساز استیل و آهک موجود در آن خطرناک است و برای بدن مضر است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، که بعد از مدتی استفاده از چای ساز متوجه وجود لایه‌ای آهکی بر روی جداره و کف کتری خواهید شد که بر اثر تکرار جوشاندن آب بوجود آمده است. به مرور زمان این لایه آهکی ضخیم‌تر شده و از به جوش آمدن سریع آب جلوگیری می‌کند. این ویژگی به مرور زمان کارآیی چای ساز را پایین آورده و هم به دستگاه آسیب وارد خواهد کرد.

برای جلوگیری از تشکیل آهک تا جایی که برایتان مقدور است، از آب تصفیه شده و آبی که میزان سختی کمتری دارد. چرا که هر چه میزان سختی آب بیشتر باشد مواد معدنی طبیعی نظیر کلسیم و منیزیم در آن بیشتر خواهد بود. خوشبختانه وجود این مواد معدنی برای سلامتی هیچ ضرری ندارند و حتی برعکس کلسیم و منیزیم برای بدن ضروری هم می‌باشند. بنابراین آهک تنها و تنها بر روی کیفیت چای ساز تاثیر می‌گذارد. آن هم بعد از استفاده طولانی مدت. برای از بین بردن آهک موجود در کف و دیواره کتری و چای ساز می‌توانید از سرکه سفید یا آب لیمو، مایع ظرفشویی، روغن زیتون و ... استفاده کنید.

چای ساز استیل بهتره یا شیشه‌ای؟

بسیاری از خریداران هنگام خرید با این سوال مواجه می‌شوند، که چه نوع چای سازی بخریم! چای ساز استیل بهتره یا چای ساز شیشه‌ای! با توجه به نظرات بسیاری از مصرف کنندگان چای ساز شیشه‌ای زیباتر است و به دلیل شکیل بودن، بسیاری برای خرید جهیزیه آن را مناسب می‌دانند. اما عده‌ای چای ساز استیل را به خاطر مقاومت بالا و همچنین جذب مواد معدنی و آهکی موجود در آب مناسب‌تر می‌دانند. بنابراین انتخاب با خودتان است، شیشه‌ای شکیل‌تر؛ اما استیل کمی با کیفیت‌تر.

چای ساز استیل بهتره یا شیشه‌ای؟

جنس قوری چای ساز

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید چای ساز باید به آن توجه کرد، نس قوری می‌باشد. در واقع معمولاً چای سازها از دو جنس شیشه‌ای یا استیل استفاده می‌کنند. معمولاً قوری که دارای جنس شیشه پیرکس است، گزینه بسیار مناسبی است. قوری شیشه‌ای طعم و رنگ چای را بهبود می‌بخشد و چای با کیفیتی را تقدیم شما خواهد کرد. قوری استیل با اینکه مقاومت بسیار بالایی دارد و احتمال شکستن آن صفر است؛ اما بر روی طعم و رنگ چای تاثیر بدی می‌گذارد و در واقع این نوع قوری باعث می‌شود که چای سیاه شود. با این اوصاف خرید چای ساز با قوری شیشه‌ای بهترین انتخاب خواهد بود.

نشانگر میزان آب

یکی از پارامترهای مهمی که در چای‌ساز قابل توجه است، وجود نشانگر میزان آب است. نشانگر آب، در واقع شاخصی است که میزان آب داخل کتری را به شما اطلاع می‌دهد. این نشانگر که معمولاً بر روی کناره کتری قرار می‌گیرد بصورت‌های مختلف میزان آب را نمایش می‌دهد، تا از خالی ماندن کتری جلوگیری شود. همچنین با این نشانگر دیگر لازم نیست، که هر بار برای اطلاع از وضعیت و میزان آب داخل کتری، درپوش آن را بردارید.

گفتنی است که چای ساز شیشه‌ای فاقد نشانگر میزان آب است؛ چرا که اصلاً به آن نیازی ندارد و به شفاف بودن خودش برای نمایش دادن میزان آب مخزن بسنده می‌کند. اما در چای ساز استیل چنین نیست و بهتر است که دارای نشانگر باشد.

صافی کتری و قوری

حتی اگر از آب تصفیه شده و چای ساز استیل هم برای تهیه چای استفاده کنیم، باز هم احتمال دارد که مقداری رسوب و جرم داخل آب باقی بماند، بنابراین سازنده‌ها راه چاره را در این دیدند که در دهانه کتری از یک صافی استفاده کنند. در واقع این صافی در قسمت داخلی بر روی دهانه کتری قرار گرفته است و از خروج رسوبات به داخل قوری و لیوان جلوگیری می‌کند. اکثراً صافی که برای دهانه کتری استفاده می‌شود از جنس استیل بوده و مقاومت بسیار زیادی نیز دارد. البته در بعضی از چای سازها صافی پلاستیکی نیز دیده می‌شود. این نوع صافی هم می‌تواند به همین میزان موثر باشد، با این تفاوت که مقاومتش کمتر است.

صافی یا فیلتری که داخل قوری تعبیه می‌شود از جنس استیل ضد زنگ بوده و برای جدا کردن چای از تفاله استفاده می‌گردد. اکثر چای سازها دارای صافی استیل هستند، چرا که در برابر شستشو و زنگ زدن مقاومت بالاتری دارد.

سیستم قطع کن خودکار و موارد امنیتی

یکی از ویژگی‌هایی که جدیداً در چای سازها شاهد آن هستیم، قطع کن خودکار است. این سیستم زمانی که آب داخل کتری به نقطه جوش رسید، بصورت اتوماتیک باعث خاموش شدن کتری می‌شود و چای ساز را بر روی حالت گرم نگهدار می‌گذارد. البته در انواع چای سازها سنسورهای متفاوتی تعبیه شده است، که نسبت به دما و نسبت به اضافه جریان حساس هستند و در صورت مواجه شدن با این موارد بصورت اتوماتیک واکنش نشان می‌دهند. ترموستات و ترموفیوز حرارتی از سیستم‌های ویژه‌ای هستند که از سوخته شدن چای ساز جلوگیری می‌کنند.

سیستم هوشمند دیگری که در چای سازهای با کیفیت دیده می‌شود، سیستم هوشمند در مقابل خالی شدن کتری است. این سیستم زمانی که آب داخل کتری کمتر از سطح مشخصی باشد، بصورت اتوماتیک چای ساز را خاموش می‌کند.

رسانای چای ساز

تا به حال به شیوه کار کردن چای ساز دقت کرده‌اید! می‌دانید که کتری چای ساز چگونه روشن شده و آب را به نقطه جوش می‌رساند! اساس کار چای ساز به این صورت است که یک رسانا در پایین‌ترین نقطه کتری تعبیه شده است. این رسانا در واقع قابلیت اتصال به برق را دارد و باعث گرم شدن و جوشاندن آب داخل کتری می‌شود. بنابراین هنگام خرید چای ساز، کتری را زیر و رو کنید و به انتهای آن که رسانای چای ساز در آن قرار گرفته است، دقت نمایید. رسانای کتری بهتر است فلزی باشد، تا هم از کیفیت مطلوبی بهره ببرد و هم اینکه مدت زمان جوشاندن آب را کاهش دهد.

چای ساز خوب چی بخرم؟

شما هم به دنبال خرید بهترین چای ساز هستید و می‌خواهید اطلاعات کافی برای خرید چای ساز خوب داشته باشید! در رابطه با انتخاب و خرید چای ساز خوب باید گفت که نوع چای ساز برقی که دم آور باشد یا استند دار بستگی به نظر و سلیقه خودتان دارد؛ اما در رابط با جنس و امکانات و کارآیی باید گفت که یک چای ساز برقی خوب دارای ظرفیت مناسب با تعداد افراد، قابلیت گرم نگهدارنده، درپوش و دسته گیرنده با کیفیت، فیلتر و صافی دهانه کتری و صافی قوری، ترموستات با کیفیت و رسانای فلزی، سیستم هشدار خالی بودن کتری، سیستم محافظت در برابر نوسانات برق، قطع کن خودکار و نشانگر میزان آب و ... می‌باشد. اگر می‌خواهید بهترین چای ساز را بخرید سعی کنید این مشخصات و ویژگی‌ها را داشته باشد.

بهترین مارک چای ساز

بازی برندها و رقابت مابین آنها با اینکه دغدغه زیاد هنگام خرید برای کاربران بوجود آورده است. اما این مزیت را هم داشته، که سازنده‌ها را به سمت خلاقیت و نوآوری سوق دهد. به خاطر اینکه در رقابت برنده باشند. در این میان کیفیت و نوآوری و طراحی بی نظیر از یک سو و خدمات پس از فروش و گارانتی از سوی دیگر می‌تواند از دلایل مهم انتخاب یک برند مناسب باشد. بهترین مارک چای ساز، برندی است که تمام ویژگی‌های یک چای ساز خوب را داشته باشد و از خدمات و گارانتی نیز برخوردار باشد.

 

ارسال دیدگاه
Captcha
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.