مشکلات رایج مخلوط کن و برطرف کردن آنها

مشکلات رایج مخلوط کن و برطرف کردن آنها

خرابی‌های رایج مخلوط کن

مخلوط کن دستگاهی است که برای مخلوط کردن مواد غذایی مختلف و تهیه انواع سس و پوره و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه از جمله لوازم پرکاربرد در آشپزخانه‌ها،رستوان، کافی شاپ و ...است. مخلوط کن نیز مانند هر دستگاه دیگری از اجزا و قطعات مختلفی ساخته شده است، که هر کدام از قطعات در عملکرد مخلوط کن نقشی اساسی دارد. در این مطلب می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا مشکلاتی که در حین استفاده از محصول بر اثر عدم استفاده‌ی درست، پیش می‌‎آید را به راحتی برطرف نمایید. مخلوط کن و سایر دستگاه‌های برقی دیگر برای اینکه طول عمر مفید و دوام بیشتری داشته باشند، لازم است که به درستی مورد استفاده قرار گیرند. از جمله مشکلات و خرابی‌های رایج مخلوط کن شامل کمبود یا عدم برق، خراب شدن کلید power، نشتی مایعات از پارچ مخلوط کن، کارکرد ضعیف در خرد کردن یا له کردن مواد غذایی، کم شدن قدرت و سرعت مخلوط کن و ... می‌شود. هر کدام از این موارد باعث می‌شود که مخلوط کن روشن نشود و یا به خوبی کار نکند، پس تا انتهای مطلب را بخوانید تا به یک متخصص همه فن حریف تبدیل شوید.

چرا مخلوط کن روشن نمی‌شود!

عدم وجود برق در پریز؛ یکی از دلایلی که امکان دارد باعث شود مخلوط کن روشن نشود، عدم وجود برق در پریز است. اگر بعد از وصل کردن دوشاخه به پریز برق متوجه شدید که دستگاه روشن نمی‌شود، اولین احتمال عدم برق در پریز است. شما می‌توانید با کمک یک ولت‌متر پریز را آزمایش کنید. اگر عقربه‌ی ولت متر تکان نخورد و به قول معروف در صورت عدم انحراف عقربه یعنی پریز جریان برق ندارد.   روش دیگری که به جای استفاده از ولت‌متر و سایر وسایل اندازه‌گیری برق به کار می‌رود، استفاده از وسیله‌ی برقی دیگری است. کافی است که دستگاه دیگر را به پریز برق وصل کنید و اگر دستگاه مورد نظر روشن نشد به این معناست که پریز برق مشکل دارد، ولی اگر دستگاه روشن شد، یعنی مشکل از مخلوط کن است.

دوشاخه یا کابل برق دستگاه مشکل دارد؛ در این حالت می‌توانید پریز برق را ابتدا مورد آزمایش قرار دهید، سپس دوشاخه را به پریز برق وصل نمایید. اگر در ورودی برق دستگاه مخلوط کن خبری از ولتاژ برق نبود، به این معناست که دوشاخه یا سیم رابط مشکل دارد و برای حل کردن آن باید دوشاخه و کابل برق را تعویض کرد.

خراب بودن کلید اصلی؛ یکی دیگر از مشکلات رایج مخلوط کن و از دلایل روشن نشدن آن می‌توان به خراب بودن کلید اصلی دستگاه اشاره کرد. اگر از سالم بودن پریز برق و کابل برق و دوشاخه مطمئن بودید، نوبت آن است که به سراغ کلید اصلی مخلوط کن بروید. اگر کلید اصلی مشکل داشته باشد باید آن را تعمیر یا تعویض نمایید.

سوختن موتور؛ سوختن یا نیم سوز شدن  موتور از دیگر مشکلات رایج مخلوط کن است. در واقع اگر مخلوط کن دارای قطعه‌ای به نام اورلود باشد از سوخته شدن کامل دستگاه جلوگیری می‌کند، اما اگر فاقد این قطعه باشد موتور کاملاً خواهد سوخت. این اورلود نقش محافظ دارد و از سوختن موتور جلوگیری می‌کند. در هر صورت سوختن موتور و یا نیم سوز شدن آن از روشن شدن مخلوط کن جلوگیری خواهد کرد.


نشت مایعات از پارچ مخلوط کن

از عواملی که موجب می‌شود مایعات از درون پارچ نشت کند، خراب شدن تیغ مخلوط کن است. درون پارچ مخلوط کن پیچی توخالی تعبیه شده است که تیغ مخلوط کن نیز درون آن قرار می‌گیرد. اگر تیغ مخلوط کن بر اثر گذشت زمان و کارکرد طولانی مدت ساییده شود، باعث نشت مایعات از درون پارچ می‌شود.از آنجایی که محور تیغ از درون پیچ عبور می کند و سرانجام به کوپلینگ متصل می‌شود، بنابراین مایعات نیز از منافذ ایجاد شده عبور کرده و بر روی کوپلینگ ریخته می‌شود. در این حالت باید حتماً پیچ تعویض شود.

یکی دیگر از مواردی که باعث نشت مایعات از پارچ مخلوط کن می‌شود، خراب شدن واشر زیر پیچ است. اگر واشر و مهره‌هایی که در زیر پیچ وجود دارند به هر دلیلی خراب شوند و یا فرسوده شوند، مایعات از پارچ نشت خواهند کرد. اگر چنین اتفاقی روی داد باید سریعاً واشرها را بررسی یا تعویض کنید.

تغییر شکل و حالت تیغه‌ی مخلوط کن؛ یکی از مشکلاتی که در حین استفاده از مخلوط کن پیش می‌آید، تغییر شکل و فرم تیغه‌هاست. در واقع اگر از مخلوط کن برای مخلوط کردن موادی سخت مانند یخ و مواد غذایی فریز شده استفاده می‌کنید، امکان دارد که تیغه‌ها به واسطه‌ی برخورد با یخ و ... تغییر شکل و حالت بدهند. تغییر شکل تیغه‌ها احتمال برخورد آنها با بدنه‌ی پارچ را افزایش می‌دهد. برای رفع این مشکل می توانید که تیغه‌ها را دوباره فرم دهید و یا با دست محور تیغه را بچرخانید.

مخلوط نکردن مواد غذایی مخلوط کن

یکی دیگر از مشکلاتی که حین استفاده از مخلوط کن پیش می‌آید مخلوط نکردن و خرد نکردن مواد غذایی به اندازه کافی است. در واقع بعضی مواقع پیش می‌آید که مخلوط کن مواد را به اندازه کافی خرد نمی کند و از پس له کردن و مخلوط کردن هم زدن یکنواخت مواد غذایی برنمی‌آید. دلیلش می‌تواند کند شدن تیغه‌های مخلوط کن باشد که بر اثر استفاده‌ی طولانی مدت و خرد کردن و مخلوط کردن مواد غذایی سخت و سفت و ... پیش می‌آید، که برای رفع این مشکل باید تیغه را مجدد تیز کرد.


 

ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.