راهنمای خرید گوشت کوب برقی

راهنمای خرید گوشت کوب برقی

نکات مهم در خرید گوشت کوب برقی

گوشت کوب برقی یکی از لوازم برقی آشپزخانه است که با اینکه چندان ضروری به نظر نمی‌رسد؛ اما خرده کارهای آشپزی را با سرعت بالا انجام می‌دهد. در واقع گوشت کوب برقی چند کاره به جای مخلوط کن و خردکن و همزن هم استفاده می‌شود و دیگر لازم نیست برای هر کار آشپزی کوچکی مخلوط کن یا خردکن را درآورید. گوشت کوب برقی وسیله‌ای است که از پایه و بدنه و تیغه تشکیل شده و برای سرعت بخشیدن به فرآیند آشپزی طراحی شده است. گوشتکوب معمولاً بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که در حجم کمی آشپزی می‌کنند مخصوصاً برای پوره کردن و تهیه‌ی سس در حجم کم بسیار کاربردی می‌باشد. اگر معمولاً در حجم زیاد آشپزی می‌کنید بهتر است که به جای گوشت کوب از مخلوط کن و غذاساز استفاده نمایید. در ادامه ویژگی‌های مهم بهترین گوشت کوب را بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.

گوشت کوب ساده یا چند کاره

گوشت کوب برقی معمولاً از نظر کارکرد به دو دسته‌ی گوشت کوب تک کاره و گوشت کوب چند کاره تقسیم می‌شود. گوشت کوب از یک موتور و یک میله و ظرف استوانه‌ای تشکیل شده است. میله‌ی گوشتکوب به تیغه‌ای وصل است و این تیغه با مواد غذایی تماس برقرار می‌کند. کارایی گوشت کوب برقی متنوع است و تنها به له کردن و پوره کردن مواد محدود نمی‌شود. با کمک گوشت کوب برقی می‌توان انواع مواد غذایی از میوه‌جات و سبزیجات گرفته تا گوشت و ... را له کرد، ادویه جات و ... را پودر کرد و حتی برخی مواد غذایی را خرد کرد یا مخلوط نمود. برخی به گوشت کوب همزن عمودی نیز می‌گویند چرا که کار همزن را نیز انجام می‌دهد. گوشت کوب تک کاره معمولاً قیمت مناسبی دارد و با توجه به وزن مناسبی که دارد به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و همچنین برای له کردن ماد مختلف استفاده می‌شود. گوشت کوب چند کاره کاربردهای متنوع‌تری دارد و شامل پوره کردن، همزن، خردکن و ... می‌شود.

 

قدرت موتور

گوشت کوب‌ها دارای موتوری هستند که مسئول به حرکت درآوردن و چرخش تیغه‌های گوشت کوب می‌باشند. قدرت موتور گوشت کوب معمولاً از 100 وات شروع شده و در مدل‌های بالاتر به 800 وات می‌رسد. اگر از گوشت کوب برای له کردن مواد غذایی استفاده می‌کنید، گوشتکوبی معمولی با قدرت موتور 500 وات نیز کفایت می‌کند. اما اگر هدف خرد کردن باشد، بهتر است از گوشت کوبی با قدرت موتور بالاتر استفاده کنید. پس قدرت موتور بیشتر سطح کاربری و نحوه‌ی کارکرد دستگاه را تعیین می‌کند و لزوماً قدرت موتور بالاتر به معنای کارآیی بهتر محصول نیست. توان و قدرت دستگاه نقش مهمی که کارآیی دستگاه دارد، هر چه یک گوشت کوب توان بالاتری داشته باشد قدرت بیشتری برای خرد کردن دارد و حتی در برخی موارد به علت قدرت موتور بالا امکان خرد کردن مواد سفت و سخت به راحتی فراهم شده است. در کنار قدرت موتور مناسب باید عوامل دیگری نیز در نظر گرفته شود، که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

سرعت

یکی دیگر از پارامترهایی که به هنگام خرید گوشت کوب باید به آن دقت کنید، سرعت کارکرد گوشت کوب و قابلیت تنظیم سرعت متناسب با نوع ماده‌ی غذایی است. گوشت کوب‌های امروزی معمولاً قابلیت تنظیم سرعت دارند و می‌توان با توجه به سختی مواد سرعت گوشت کوب را نیز تنظیم کرد. برخی از مدل‌ها دارای پیچ ولومی کنترل سرعت هستند و برخی دیگر سرعتشان بر اساس درجه بندی 1 و 2 و 3 و ... تنظیم می‌شود.

جنس میله و تیغه

می‌دانید که یکی از اجزای مهم دستگاه گوشت کوب میله آن است. استیل بودن میله، باعث افزایش مقاومت میله خواهد شد. هم در برابر برخورد با رطوبت و آب و هم فشار زیاد، در نتیجه طول عمر دستگاه نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر میله، تیغه نیز اجزای اصلی و مهم گوشت کوب است. جنس تیغه از آن نظر بسیار مهم است که در تماس مستقیم با مواد غذایی است و کار اصلی له کردن و خرد کردن مواد غذایی را انجام می‌دهد. در واقع اگر جنس تیغه بی کیفیت باشد، هم زود زنگ می‌زند و هم اینکه بعد از مدتی استفاده کند می‌شود.

اگر این تیغه قابلیت تیز شدن نداشته باشد، ناچار به خرید تیغه مجدد خواهید بود، اما اگر جنس تیغه از استیل ضد زنگ باشد هم اینکه به سختی کند می‌شود و هم اینکه قابلیت تیز شدن مجدد دارد. نحوه‌ی اتصال تیغه‌ی گوشتکوب معمولاً یا بصورت پیچی یا پرسی یا پیچ و مهره است.نحوه وصل شدن تیغه‌ به دستگاه نیز اهمیت دارد و وصل شدن پرسی بهترین شیوه آن است. در واقع بهتر است که تیغه بدون استفاده از هیچ پیچ و مهره‌ای به میله وصل شده و نحوه‌ی اتصا بصورت پرسی باشد.

 

ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.